Gionee P15 Specifications, Price and Release date
The Gionee P15 smartphone is scheduled for release in July 2021 and the price has not been officially announced.
| Specifications | Gionee P15 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.48 x 3.00 x 0.35 inches |
| Weight | 190 g (approx) |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Camera | 13 MP, (wide), PDAF 0.08 MP 0.08 MP LED flash |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | micro USB, USB On-The-Go |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Black, Blue, Light Blue |
| Expected Price | $120 (Rs 8999) approx. |







