Nokia 225 4G (2024) Specifications
In the last of April 2024, the Nokia company launched its new 3 keypad phones known as Nokia 215 4G, 225 4G, and 235 4G phones. The Nokia 225 4G (2024) phone comes in Pink and Dark Blue color options and costs around $74 (Rs 6,200 in India) approx. It has a 2.4-inch TFT LCD screen, 64MP RAM, 128MB of internal storage, and a microSDHC card slot. The Nokia 225 4G phone has a removable Li-Ion 1450 mAh battery.
Also, the phone has a wireless FM radio, USB Type-C charging, a 3.5mm jack, and Bluetooth support. As for the rear camera, the device has a 0.3MP camera lens with LED flash. The phone is powered by a 22nm Unisoc T107 chipset. Not to forget the Nokia phone also comes with 4G network support.
| Specifications | Nokia 225 4G (2024) |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Size | 2.4 inches |
| Display | TFT LCD 4:3 ratio ~167 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| OS | N/A |
| Chipset | 22nm – Unisoc T107 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | N/A |
| Card slot | microSDHC |
| RAM | 64MB |
| Internal | 128MB |
| Camera | 0.3 MP LED flash |
| Selfie | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | No |
| Battery | Li-Ionn 1450 mAh |
| Colors | Pink, Dark Blue |
| Expected Price | $74 (Rs 6,200 in India) approx |
Nokia 225 4G (2024) Pros and Cons
Based on the above specs, you can seeĀ theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Nokia 225 4G (2024) phone.
Pros
- Wireless FM radio support.
- Audio jack support is available.
- Decent price.
- Comes with a 4G network.
- Comes with a single rear camera.
- The microSDHC card slot is present.
Cons
- Without Android OS support.
- Old generation phone.
- Without a selfie camera.
- Not suitable for modern usage.
- Low battery capacity.







