Vivo iQOO Z9 Turbo Specifications
The Vivo iQOO Z9 Turbo was announced in April 2024 and the expected price of the phone is $300 (Rs 24,990 in India) approx. The smartphone is available in White, Mint, and Black. As for the display, you will find a 6.78-inch AMOLED display with 144Hz high refresh rate support. This display features HDR certification and 1 Billion colors support, so it can display HDR content flawlessly. The panel can get also plenty bright at over 4500 nits under direct sunlight. The entire smartphone is protected with IP64 certification for better protection against dust and water.
Vivo has equipped the Vivo iQOO Z9 Turbo with the 4nm Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset. This chipset is capable of delivering clock speeds of up to 1×3.0 GHz, making it one of the most powerful chipsets in the mid-range segment. When it comes to the software side of things, the phone is running on Android 14 with the OriginOS 4 user interface for better customization support. For RAM and storage, the smartphone can be purchased with up to 12GB/16GB of RAM and 256GB/512GB of UFS 4.0 internal storage.
Speaking of the battery life, you are getting the huge 6000 mAh battery configuration that will come with 80W wired and 7.5W reverse charging support. A dual camera setup is present in this smartphone that includes a 50MP primary lens with OIS support and an 8MP ultrawide macro lens. The main camera records 4K videos while you will receive a 16MP selfie lens to capture selfies.
| Specifications | Vivo iQOO Z9 Turbo |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.99 x 0.31 inches |
| Weight | 194.9 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 144Hz HDR 4500 nits brightness 20:9 ratio ~453 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | IP64, dust and water resistant |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 4×2.8 GHz Cortex-A720 3×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | Unspecified |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (ultrawide) LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6000 mAh 80W wired 7.5W reverse wired |
| Colors | Black, Mint, White |
| Expected Price | $300 (Rs 24,990 in India) approx |
Vivo iQOO Z9 Turbo Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo iQOO Z9 Turbo smartphone.
Pros
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- The Android 14 OS with Origin OS 4 UI support.
- FHD AMOLED display with 144Hz refresh rate support.
- Comes with 4500 nits brightness.
- Always on display feature is present.
- Support, IP64dust, and water resistance.
- 4K videos with gyro-EIS and OIS support.
- Huge 6000 mAh battery backup with 80W fast charging support.
- Supports 7.5W reverse wired charging.
- Stereo speakers are present.
- An infrared port is present.
- Awesome performance for gaming and multitasking.
Cons
- Wireless charging is missing.
- The selfie camera can record only up to 1080p videos.
- An optical zoom camera is missing.
- No secondary card slot.
- An audio jack is missing.







