Xiaomi Redmi Note 10 JE Specifications, Price and Release date
The release date of the Xiaomi Redmi Note 10 JE smartphone is August 5, 2021 and the expected price is $295 (Rs 21,999) approx. The Redmi Note 10 JE smartphone comes with single SIM 5g support, 6.5 inches IPS LCD display with 90Hz refresh rate, IP68 dust/water resistance, Android 11 OS compatible with MIUI 12.5 UI, 8nm Snapdragon chipset 480 5G, Adreno 619 graphics, 48 MP main camera, 8 MP selfie camera, side-mounted fingerprint, Li-Po 4,800mAh battery and 18W fast charging.
| Specifications | Xiaomi Redmi Note 10 JE |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Single SIM |
| Dimensions | 163 x 76 x 9.0 mm |
| Weight | 200g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 20:9 ratio ~405 PPI density |
| Protection | IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixel |
| OS | Android 11 MIUI 12.5 |
| Chipset | 8nm – Qualcomm Snapdragon 480 5G |
| CPU | Octa-core 2x 2.0 GHz Kryo 460 6x 1.8 GHz Kryo 460 |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB |
| Camera | 48 MP (wide), AI 2 MP (macro) 2 MP (depth) Dual LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, Proximity, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope, Compass, Infrared |
| Battery | Li-Po 4,800mAh Fast charging 18W |
| Colors | Graphite Gray, Chrome silver |
| Expected Price | $295 (Rs 21,999) approx. |







