Samsung Galaxy A24 Specifications
The Samsung Galaxy A24 smartphone was released in April 2023 with 4G network connectivity and decent specs. The smartphone offers a huge Li-Po 5000mAh battery with 25W wired charging support. Besides this, you can choose between a 4GB, 6GB, or 8GB RAM configuration that will be accordioned by 128GB internal storage support while, a dedicated card slot is also present. The Galaxy A24 smartphone costs around $220 (Rs 18,000 in India) approx. Under the hood, you will find the 6nm Mediatek MT8781 Helio G99 chipset that will render a decent performance experience. The Galaxy A24 smartphone runs on the Android 13 OS with One UI 5.1 custom UI support.
Alongside this, you will also obtain the 6.5-inch Super AMOLED display that renders a decent 90Hz refresh rate, 1000 nits brightness, and FHD resolution. On the other hand, the camera setup includes a triple camera with a 50MP primary camera with OIS support, a 5MP ultrawide, and a 2MP macro sensor. As for the front-facing camera, the Galaxy A24 smartphone offers a 13MP selfie camera. You can purchase this smartphone in Blue Gradient, Black, Lime Green, and Dark red color variants.
| Specifications | Samsung Galaxy A24 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.38 x 3.06 x 0.33 inches |
| Weight | 195 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | Super AMOLED 90Hz 1000 nits brightness 19.5:9 ratio ~396 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | 6nm – Mediatek MT8781 Helio G99 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 50 MP (wide) PDAF, OIS 5 MP (123˚ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, panorama, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 25W wired |
| Colors | Black, Lime Green, Blue gradient, Dark red |
| Expected Price | $220 (Rs 18,000 in India) approx. |
Samsung Galaxy A24 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Samsung Galaxy A24 smartphone.
Pros
- Huge battery capacity.
- Comes with 25W fast charging support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- An audio jack is present.
- A dedicated secondary card slot is available.
- The latest Android 13 OS with One UI 5.1 custom UI.
- Super AMOLED display with 90Hz refresh rate.
- Comes with NFC support.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- Outdated USB Type-C 2.0 charging port.
- An optical zoom camera is missing.
- No 4K video recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- Gorilla glass protection is missing.
- Without dust and water resistance.
- Without 5G connectivity.
- Heating issues may appear in heavy gaming or multitasking.







