Realme Pad 2 Specifications
Realme Pad 2 was released in July 2023 and the price is set at $244 (Rs 19,999 in India) approx. As far as the cameras are concerned, the Realme Pad 2 offers an 8MP rear and an 8MP camera lens on the front for selfies. You can record 1080p videos with both side cameras. The Realme Pad 2 is available in Grey and Green color variants. Furthermore, the tablet holds a Li-Po 8360 mAh battery capacity accompanied by 33W fast-wired charging support.
As for the display, the tablet arrives with an 11.5 inches IPS LCD display panel with 1B colors, a high 120Hz refresh rate, and a 450 nits brightness rating. The tablet equips a 6nm Mediatek MT8781 Helio G99 chipset that can reach up to a 2×2.2 GHz clocking speed. The Realme Pad 2 is powered by the Android 13 OS with a Realme UI 4 user interface. In terms of storage, the tablet offered 6GB to 8GB RAM with 128GB to 256GB internal storage variants.
| Specifications | Realme Pad 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2023 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Size | 11.5 inches |
| Display | IPS LCD 1B colors 120Hz 450 nits brightness 5:3 ratio ~203 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| OS | Android 13, Realme UI 4 |
| Chipset | 6nm – Mediatek MT8781 Helio G99 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, unspecified sensors |
| Battery | Li-Po 8360 mAh 33W wired |
| Colors | Gray, Green |
| Expected Price | $244 (Rs 19,999 in India) approx. |
Realme Pad 2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Realme Pad 2 Tablet.
Pros
- Huge 8360 mAh battery capacity.
- Support 33W fast-charging support.
- Four stereo speakers are present.
- The latest Android 13 OS with Realme UI 4 support.
- A side-mounted fingerprint scanner.
- FHD IPS LCD display with 120Hz refresh rate.
Cons
- Gorilla glass protection is missing.
- No NFC and 5G support.
- Outdated USB Type C charging port.
- No 4K video recording support.
- Without reverse charging support.
- Low camera performance.
- Gyro-EIS support is missing for video recording.
- Used shared SIM micro SD card slot.







