Vivo X100 Ultra Specifications
The Vivo X100 Ultra smartphone comes with 5G connectivity, Dual screen fingerprint scanner, and Emergency SOS via satellite Support. Speaking of the hardware setup, the Vivo company delivers the 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 chipset, giving you an amazing gaming experience or multitasking experience without heating issues. The smartphone runs on the Android 14 OS with OriginOS 4 user interface and offers IP68/IP69 dust/water resistance.
In terms of the storage options, you will obtain 256GB to 1TB UFS 4.0 storage with a 12GB to 16GB RAM configuration, while there’s no secondary card slot for expanded memory. In terms of the color options, you can pick this handset in Titanium, White, and Grey paint jobs. The battery inside the phone is a Si/C 5500 mAh battery with 80W wired fast charging support. Also, the company offers 30W wireless and reverse wired charging support. As for price point, the phone costs around $921 (Rs 76,900 in India) approx.
The 5G smartphone has a triple-rear camera including a 50MP primary lens, a 200MP periscope telephoto lens with 3.7x optical zoom, and a 50MP ultrawide lens. On the front, you will receive an immersive 50MP selfie lens that can record 4K videos at 60fps. The main camera will be able to record 8K videos at 30 fps with gyro-EIS and Dolby Vision HDR support. As for the display, the smartphone offers a 6.78-inch LTPO AMOLED display that arrives with 120Hz refresh rate smoothness and HDR contrast content support. Also, the display has 1B colors, Dolby Vision, and a 3000 nits brightness rating.
| Specifications | Vivo X100 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.98 x 0.36 inches |
| Weight | 229 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | LTPO AMOLED 1B colors 120Hz Dolby Vision HDR 3000 nits brightness 20:9 ratio ~517 PPI density |
| Protection/Others | IP69/IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.3 GHz Cortex-X4 3×3.2 GHz Cortex-A720 2×3.0 GHz Cortex-A720 2×2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, Laser AF, gimbal OIS 200 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 50 MP (116˚ultrawide), AF Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import Max – 8K@30fps, gyro-EIS, Cinematic mode (4K), Dolby Vision HDR |
| Selfie | 50 MP (wide) HDR Max – 4K@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Sensors | Dual screen fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Emergency SOS via satellite (calls, messages) – 16GB + 1TB model only |
| Battery | Si/C 5500 mAh 80W wired 30W wireless Reverse wired |
| Colors | Titanium, White, Grey |
| Expected Price | $921 (Rs 76,900 in India) approx |
Vivo X100 Ultra Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo X100 Ultra smartphone.
Pros
- NFC and 5G enabled smartphone.
- Huge battery backup with 80W fast wired charging support.
- 30W wireless and reverse wired charging support.
- LTPO AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Comes with 3000 nits brightness.
- Impressive gaming and multitasking performance.
- Stereo speakers are present.
- 3.7x Optical zoom and the 116˚ ultrawide camera lens are present.
- 8K video recordings with gyro-EIS support.
- IP69/IP68 water/dust resistance support.
- Comes with dual-screen fingerprint support.
- Emergency SOS via satellite feature.
- Android 14 OS with OriginOS 4 user interface.
- Available in high RAM and storage variants.
Cons
- Without a secondary card slot.
- An audio jack is missing.
- Gorilla Glass protection is missing.
- Gyro-EIS support is missing for the selfie camera.
- Little expensive smartphone.







