Vivo X100s Specifications
The Vivo X100s is the base variant of the X100s series that comes with flagship-level specs and features. The phone costs around $550 (Rs 45,990 in India) approx and it is available in Titanium, White, Grey, and Green color variants. The Vivo X100s has a Li-Ion 5100 mAh high-capacity battery, so it can last 1–2 days easily. The smartphone supports 100W wired fast charging support and it can fully charge the smartphone in just about 25 minutes.
Vivo has equipped the Vivo X100s with the Mediatek Dimensity 9300+ 5G chipset, capable of delivering up to 1×3.4 GHz clock speeds. As for the software, the device is running on Android 14 with the OriginOS 4 user interface for better customization support. The smartphone can be purchased for RAM and storage with up to 12GB/16GB of RAM and 256GB/1TB of storage. Not to forget, the phone also has dust and water resistance, but there’s no screen protection available.
Speaking of the display, you get a 6.78-inch LTPO AMOLED display with 120Hz high refresh rate support. The screen can get extremely bright 3000 nits under direct sunlight, which allows for a great experience using the smartphone outdoors. The Vivo X100s has a 50MP triple rear-camera system. A 50MP primary lens with OIS, a 64MP periscope telephoto with OIS and 3x optical zoom, and a 50MP ultrawide lens are present on this phone. The rear camera can record 4K videos, while the 32MP ultrawide selfie camera can record only 1080p videos.
| Specifications | Vivo X100s |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.42 x 2.98 x 0.31 inches |
| Weight | 203 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | LTPO AMOLED 1B colors 120Hz 3000 nits brightness 20:9 ratio ~453 PPI density |
| Protection/Others | IP68/IP69 dust/water resistant |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 9300+ |
| CPU | Octa-core 1×3.4 GHz Cortex-X4 3×2.85 GHz Cortex-X4 4×2.0 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, Laser AF, OIS 64 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP (119˚ultrawide), AF Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, Cinematic mode (1080p) |
| Selfie | 32 MP (ultrawide) HDR Max – 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Battery | Li-Ion 5100 mAh 100W wired Reverse wired |
| Colors | Titanium, White, Grey, Green |
| Expected Price | $550 (Rs 45,990 in India) approx |
Vivo X100s Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo X100s smartphone.
Pros
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- OriginOS 4 UI is compatible with the Android 14 OS.
- Comes with 4K video recording and gyro-EIS support.
- Huge 5100 mAh battery life.
- Comes with 100W charging support.
- LTPO AMOLED display with 3000 nits brightness.
- Full HD+ screen supported by 120Hz refresh rate.
- Support IP68/IP69 Water and dust resistance.
- Incredible gaming and multitasking performance.
- Stereo speakers and an infrared port are present.
- Available in high RAM and storage variants.
Cons
- Wireless charging is missing.
- A Micro SD card slot is not present.
- Without any gorilla glass protection support.
- An audio jack is missing.
- The selfie camera can record only 1080p videos.







