Motorola ThinkPhone Specifications
Morotola company recently launched its 5G smartphone that’s called Motorola ThinkPhone. This smartphone comes with a price tag of $775 (Rs 65,153 in India) approx. The Motorola ThinkPhone runs on the latest Android 13 operating system with a clean UI. For display specs, you are getting a 6.6 inches P-OLED display panel that comes with 1B colors and a high 144Hz refresh rate with HDR10+ support. The screen is also protected by Corning Gorilla Glass Victus protection and dust and water resistance.
For chipset, you will get a flagship level chipset 4nm Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ gen 1 that easily goes up to 1×3.19 GHz cloaking speed with Adreno 730 GPU. As for storage options, you can choose between 8GB to 12GB RAM accompanied by 128GB/256GB/512GB internal storage, while the company doesn’t provide any secondary card slot in this device. The device comes with a stereo speaker and NFC support.
As for as cameras are concerned, the Motorola ThinkPhone offers a triple camera setup including a 50MP primary camera lens with OIS support, a 13MP ultrawide camera, and a 2MP depth lens. This camera setup can record 8K videos with proper video stabilization. While on the front side, you get a 32MP selfie camera in the AF-ROW model and a 16MP camera lens in the PRC model that can easily record 4K videos. The Motorola ThinkPhone offers an under-display fingerprint scanner and it is available in Carbon black single-color variants. For battery capacity, you get a huge Li-Po 5000mAh battery with 68W wired and 15W wireless charging support.
| Specifications | Motorola ThinkPhone |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | January 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.25 x 2.93 x 0.33 inches |
| Weight | 188.5 g |
| Size | 6.6 inches |
| Display | P-OLED 1B colors 144Hz HDR10+ 20:9 ratio ~399 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus IP68 dust/water resistant Drop-to-concrete resistance from up to 1.3 m MIL-STD-810H compliant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core 1×3.19 GHz Cortex-X2 3×2.75 GHz Cortex-A710 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, OIS 13 MP (120Ëšultrawide), AF 2 MP (depth) LED flash, panorama, HDR Max – 8K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide), AF – ROW model 16 MP (wide) – PRC model HDR Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass barometer (USA) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 68W wired 15W wireless |
| Colors | Carbon Black |
| Expected Price | $775 (Rs 65,153 in India) approx |
Motorola ThinkPhone Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Motorola ThinkPhone smartphone.
Pros
- Massive 5000mAh battery capacity.
- Comes with 68W fast wired and 15W wireless charging support.
- Comes with the latest Android 13 OS.
- Flagship-level chipset performance.
- NFC and 5G enabled smartphone.
- High 144Hz refresh rate display.
- Corning Gorilla Glass Victus protection.
- Comes with IP68 dust and water resistance.
- Stereo speakers are present.
- 8K video recording with gyro-EIS support.
- Dual selfie camera support.
- Support up to 1.3m drop to concrete resistance.
Cons
- No reverse charging support.
- Available in single-color variants.
- The optical zoom camera is missing.
- An audio jack is not present.
- Without a secondary micro SD card slot.
- No custom UI support.







