Lava Agni 2 Specifications
For Lava Agni 2, the company is providing a new 6nm Mediatek Dimensity 7050 chipset, which manages your daily tasks. As for the internal aspect, the Lava Agni 2 smartphone brings 8GB RAM that will accompanied by 256GB internal storage. The Lava Agni 2 smartphone comes in a single Blue color option and costs around $265 (Rs 21,999 in India) approx. The battery section of the Lava Agni 2 smartphone is powered by a Li-Po 4700 mAh battery that can easily provide up to 5+ hours of screen time. As for charging, you are getting 66W wired charging support.
As far as the cameras are concerned, the Lava Agni 2 on the rear packs a quad camera setup featuring a 50MP primary lens. Also an 8MP ultrawide lens, a 2MP macro, and a 2MP depth lens. Aside from this, the 16MP selfie camera does offer presentable results in daylight and can record up to 1080p videos. This 5G smartphone features a 6.78 inches AMOLED display panel with a 120Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+, and 950 nits peak brightness. As for the additional features, the Lava Agni 2 renders a 3.5 mm audio jack, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, OTG, and USB Type-C 2.0 port.
| Specifications | Lava Agni 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.94 x 0.35 inches |
| Weight | 210 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz HDR10+ 950 nits brightness ~396 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 6nm – MediaTek MT6877V Dimensity 7050 |
| CPU | Octa-core 2×2.6 GHz Cortex-A78 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 50 MP (wide) PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP (macro) 2 MP (depth) Dual-LED flash, HDR Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4700 mAh 66W wired |
| Colors | Blue |
| Expected Price | $265 (Rs 21,999 in India) approx. |
Lava Agni 2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Lava Agni 2 smartphone.
Pros
- Decent battery capacity.
- Comes with 66W fast charging support.
- An audio jack is present.
- Comes with the latest Android 13 OS support.
- Support 5G connectivity.
- FHD AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Decent octa-core processing speed.
- Comes with 4K videos recording support.
Cons
- Without NFC support.
- Outdated USB Type C 2.0 charging port.
- Average camera setup.
- Without gyro-EIS support.
- Available in single-color variants.
- Without any gorilla glass protection.
- No dust and water resistance.
- Available in single RAM and storage variants.
- No reverse or wireless charging support.
- Without any micro SD card slot.







