Realme Narzo 70 Specifications
Realme launched its new budget 5G smartphone known as Realme Narzo 70. As for pricing, the Realme Narzo costs around $191 (Rs 15,999 in India) approx. The smartphone delivers the Android 14 interface that will bring the customization features of the Realme UI 5.0 user interface. The hardware section is always been an important part of the phone, in this smartphone, you will get a 6nm Mediatek Dimensity 7050 chipset with Mali-G68 MC4 GPU. Aside from this, the users can pick between 6GB to 8GB RAM support that will be accompanied by a 128GB internal storage configuration.
Let’s talk about display, the Realme Narzo 70 equips a 6.67 inches AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 1200 nits brightness. As for color variants, You can purchase this smartphone in Olive Green and Sky Blue color options. Under the hood, the smartphone is powered by a Li-Ion 5000 mAh battery with 45W fast charging support. A decent 50MP dual camera is present and offers a 16MP selfie sensor. The main camera can record up to 1080p videos at 480fps with gyro-EIS support. The smartphone also has an IP54 rating and equips an under-display fingerprint scanner.
| Specifications | Realme Narzo 70 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.42 x 2.97 x 0.31 inches |
| Weight | 188 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 600-1200 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | IP54, dust and splash resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa-core 2×2.6 GHz Cortex-A78 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | Unspecified |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh 45W wired |
| Colors | Olive Green, Sky Blue |
| Expected Price | $191 (Rs 15,999 in India) approx |
Realme Narzo 70 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Realme Narzo 70 smartphone.
Pros
- FHD AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Android 14 OS with Realme UI 5.0 custom UI.
- An audio jack is present.
- Huge battery capacity with 45W fast wired charging support.
- Comes with 5G network support.
- Stereo speakers are present.
- Gyro-EIS support for video recording.
- IP54 dust and splash-resistant support.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- No 4K video recording.
- Without NFC support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing
- The Heating issues may appear on heavy use.
- A micro SD card slot is missing.







