Xiaomi Redmi Watch 4 Specifications
The Xiaomi Redmi Watch 4 was launched in November 2023 at the price of $72 (Rs 5,999 in India) approx. As for the display, you will receive a 1.97-inch AMOLED display panel accompanied by 600 nits peak brightness support. You can pick the Xiaomi Redmi Watch 4 in Black and White colors option. The smartwatch also has 50m water resistant and 5ATM waterproof.
The Redmi Watch 4 also comes with necessary comms and sensors such as Bluetooth, loudspeaker, GPS, and NFC support. Furthermore, you will receive a Li-Po 470 mAh battery capacity.
| Specifications | Xiaomi Redmi Watch 4 |
| Network | No |
| Announced | November 2023 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.87 x 1.62 x 0.41 inches |
| Weight | 31.5 g |
| Size | 1.97 inches |
| Display | AMOLED 600 nits brightness ~302 ppi density Always-on display |
| Protection/Others | Waterproof (5ATM) 50m water resistant |
| Resolution | 450 x 390 pixels |
| OS | HyperOS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | Unspecified storage |
| Internal | Unspecified storage |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, compass, gyro, SpO2 |
| Battery | Li-Po 470 mAh |
| Colors | Black, White |
| Expected Price | $72 (Rs 5,999 in India) approx |
Xiaomi Redmi Watch 4 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Redmi Watch 4.
Pros
- Comes with a Heart Rate monitor.
- Bluetooth feature is intact.
- AMOLED display panel with 600 nits brightness.
- NFC-enabled smartwatch.
- 5ATM water-resistant support.
- Comes with an aluminum frame.
- Decent battery backup.
Cons
- Without WI-Fi support.
- No SIM connectivity.
- Without glass protection.
- No wireless charging support.
- No internal storage support.
- No information about the CPU and chipset.







