Xiaomi Redmi Note 11E Specifications
Xiaomi Redmi Note 11E is the latest budget range smartphone announced in March 2022. It is available for around $190 (Rs 14,390 in India) approx. The Redmi Note 11E 5G smartphone comes with a 6.58 inches IPS LCD display with a 90Hz refresh rate and is powered by the 7nm MediaTek Dimensity 700 5G chipset, along with Mali-G57 MC2 GPU. The phone runs on Android 11 OS with MIUI 13 user interface and for Security, the device offers a side-mounted fingerprint sensor.
Besides this, 128GB internal storage is available with the 4GB/6GB RAM option. The Xiaomi Redmi Note 11E is equipped with a dual camera consisting of a 50MP main camera and a 2MP depth lens. On the front side, you get a 5MP selfie camera in this device. Both cameras can record videos at a max of 1080p at 30 frames per second. The phone has a Li-Po 5000 mAh battery with an 18W fast charging support. The Redmi Note 11E arrives in Gray, Silver, and Atlantic Blue color options.
| Specifications | Xiaomi Redmi Note 11E |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 3.00 x 0.35 inches |
| Weight | 200 g |
| Size | 6.58 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 20:9 ratio ~401 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| Chipset | 7nm – MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 128GB UFS 2.2 |
| Camera | 50MP (wide), PDAF 2MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5MP HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP,LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Gray, Silver, Atlantic Blue |
| Expected Price | $190 (Rs 14,000 in India) approx |
Xiaomi Redmi Note 11E Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Redmi Note 11E smartphone.
Pros
- Supports 5G connectivity.
- Comes with a 90Hz refresh rate on the phone.
- MIUI 13 custom UI support.
- Huge battery capacity
- Support 18W fast charger.
- Support infrared port.
- Tall full HD IPS LCD display.
Cons
- No dust/water resistance.
- Gorilla Glass protection is missing on the phone.
- No SD card slot is present in the phone.
- The latest Android 12 OS is absent.
- Average camera performance.
- Without 4K video recordings.







