Xiaomi Poco F3 GT Specifications, Price and Release Date
Xiaomi Poco F3 GT is a flagship 5g smartphone with a 120Hz refresh rate to the next level of a gaming session. The Poco F3 GT comes with an AMOLED screen, 120 Hz refresh rate, IP53 splash/dust protection, physical pop-up game triggers, gorilla glass 5, MIUI 12.5 compatible Android 11 operating system, 6nm Dimensity 1200 chipset, Mali-G77 MC9 graphics, 64 MP main camera, 16 MP selfie camera, stereo speakers, side-mounted fingerprint, Li-Po 5065 mAh battery, and 67W fast charging. The expected price of the Xiaomi Poco F3 GT smartphone is $352 (Rs 26,000) approx.
| Specifications | Xiaomi Poco F3 GT |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.37 x 3.03 x 0.33 inches |
| Weight | 205 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED, 1B colors 120Hz HDR10+ 500 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection | Physical pop-up gaming triggers IP53, dust and splash protection Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | 6nm – MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-A78 3×2.6 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (120˚ ultrawide) 2 MP (macro) Dual-LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP HDR, Panorama Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Tuned by JBL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5065 mAh Fast charging 67W Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
| Colors | Predator Black, Gunmetal Silver |
| Expected Price | $352 (Rs 26000) approx. |







