Xiaomi Pad 6 Max 14 Specifications
Xiaomi announced its Xiaomi Pad 6 Max 14 in August 2023 at an expected price of $396 (Rs 32,999 in India) approx. The tablet has a 14.0-inch IPS LCD display with a resolution of 1800 x 2880 pixels and a 16:10 aspect ratio. The display supports 1B colors, a 120Hz refresh rate, Dolby Vision, and an HDR10, delivering a smooth and vivid visual experience. The tablet also has an Adreno 730 GPU, 8GB or 16GB of RAM, and 256GB/512GB/1TB UFS 3.1 of internal storage, which cannot be expanded via a microSD card slot. As far as the cameras are concerned, the Xiaomi Pad 6 Max 14 offers a 50MP dual camera on the rear and a 20MP camera lens on the front for selfies. You can record 4K videos with the main camera.
The tablet equips a 4nm Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 chipset that can reach up to a 1×3.19 GHz clocking speed. The tablet is powered by the Android 13 OS with an MIUI Pad 14 user interface. With the Pad 6 Max 14, you will receive a massive Li-Po 10000 mAh battery with 67W fast and 33W reverse charging support, while the device can be availed in Black and color variants. Connectivity options include Wi-Fi, Bluetooth, stereo speakers, OTG, and a USB Type-C 3.2 port.
| Specifications | Xiaomi Pad 6 Max 14 |
| Network | No |
| Announced | August 2023 |
| SIM | No |
| Dimensions | 12.54 x 8.11 x 0.26 inches |
| Weight | 750 g |
| Size | 14.0 inches |
| Display | IPS LCD 1B colors 120Hz HDR10 Dolby Vision 600 nits brightness 16:10 ratio ~242 PPI density |
| Protection/Others | Stylus (5ms) support |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels |
| OS | Android 13, MIUI Pad 14 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core 1×3.19 GHz Cortex-X2 3×2.75 GHz Cortex-A710 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps |
| Selfie | 20 MP (wide) ToF sensor Max – 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | Li-Po 10000 mAh 67W wired, PD3.0, QC4 33W reverse wired, PD3.0 |
| Colors | Black, Silver |
| Expected Price | $396 (Rs 32,999 in India) approx |
Xiaomi Pad 6 Max 14 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Pad 6 Max 14 tablet.
Pros
- Comes with Stylus support.
- Amazing chipset performance.
- Available in high RAM and storage variants.
- Huge 10000 mAh battery support.
- Comes with 67W fast and 33W reverse charging support.
- Support 4K video recording.
- Comes with 8 stereo speakers.
- Latest Android 13 OS with MIUI Pad 14 support.
- IPS LCD display with 120Hz refresh rate support.
Cons
- No network connectivity.
- Without a fingerprint scanner.
- An audio jack is missing.
- Without any gorilla glass protection.
- An optical zoom and ultrawide camera is missing.
- No dust and water resistance.
- Without Gyro-EIS support.
- No wireless charging support.
- Without a secondary card slot.







