Vivo iQOO Z5 Specifications, Price and Release date
Vivo iQOO Z5 is expected to be released in September 2021 and the expected price would be approximately $299 (Rs 21,999). The iQOO Z5 phone comes with a 6.67 inches IPS LCD display along with a 120 Hz refresh rate, Android 11 OS supported by custom UI, 6 nm Qualcomm Snapdragon 778G 5G, Adreno 642L graphics unit, triple camera with a 64 MP autofocus primary camera, LED flash, 16 MP selfie camera, max 4k video recording capacity by primary cameras, Li-Po 5000mAh battery, and 44 W fast charger. The iQOO smartphone is expected to be available in Arctic Dawn, Mystic Space and Aurora color variants.
| Specifications | Vivo iQOO Z5 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.48 x 3.02 x 0.33 inches |
| Weight | 193g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz HDR10 650 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection | Panda Glass |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11 Funtouch 12 (Global) OriginOS for iQOO 1.0 (China) |
| Chipset | 6 nm – Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G |
| CPU | Octa-core 4×2.4 GHz Kryo 670 4×1.8 GHz Kryo 670 |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128 GB, 256 GB UFS 3.1 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (120° ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30/60fps |
| Selfie | 16 MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 44W |
| Colors | Arctic Dawn, Mystic Space, Aurora |
| Expected Price | $320 (Rs 23,999) Approx. |







