Samsung Galaxy Watch 4 Specifications details
The Samsung Galaxy Watch 4 smartwatch comes with 4G eSIM support, 1.4 inches Super AMOLED screen, Gorilla Glass DX+ protection, IP68 50m water resistance, ECG certificate, Blood pressure monitor, Android Wear OS compatible with OneUI Watch 3, 5 nm Exynos W920 chipset, Mali-G68 graphics, Li-Ion 361 mAh battery, and Qi wireless charger. The Galaxy Watch 4 is available in Black, Rose Gold, Silver, and Green color options with an expected price of $210 (Rs 15,000) approx.
| Specifications | Samsung Galaxy Watch 4 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.75 x 1.70 x 0.39 inches |
| Weight | 30.3 g |
| Size | 1.4 inches |
| Display | Super AMOLED Always-on display ~330 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass DX+ MIL-STD-810G compliant IP68 50m water resistant ECG certified Blood pressure monitor |
| Resolution | 450 x 450 pixels |
| OS | Android Wear OS, One UI Watch 3 |
| Chipset | 5nm – Exynos W920 |
| CPU | Dual-core 1.18 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| Card slot | No |
| RAM | 1.5GB |
| Internal | 16GB eMMC |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Battery | Li-Ion 361 mAh Qi wireless charging |
| Colors | Black, Pink Gold, Silver, Green |
| Expected Price | $210 (Rs 15,000) approx. |
Samsung Galaxy Watch 4 Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Samsung Galaxy Watch 4.
Pros
- GPS support.
- Gorilla glass DX+ protection.
- IP68 water resistance.
- ECG certified and blood pressure monitor
- MIL-STD-810G protection.
- Super AMOLED display.
- Custom OneUI supported by Android Wear OS.
- 16GB internal storage space.
- Loudspeaker is present.
- Wireless charing enabled.
- Lightweight body.
Cons
- Default screen brightness setting.
- Without memory card support.
- Low battery capacity.
- Smaller display.







