Nokia C21 Specifications
The Nokia C21 is a low-budget smartphone to be released in April 2022, while the expected price of the phone is around $110 (Rs 8,390 in India) approx. Let’s start with the screen that offers a 6.52 inches IPS LCD display panel. Apart from the build quality, the phone weighs roughly 195g. For security, the device offers a rear-mounted fingerprint sensor. Under the hood, the phone is powered by a 28nm – Unisoc SC9863A chipset that provides IMG8322 GPU support.
The Nokia C21 smartphone is available in 2GB/3GB RAM with a 32GB/64GB internal storage option. You will also get a dedicated micro SD card slot. Furthermore, the device runs on Android 11 OS Go-edition. The device carries an 8MP primary camera and a 5MP selfie camera that can record only 720p videos @30fps. Unfortunately, there is only a Li-ion 3000 mAh battery capacity without fast charging support. The Nokia C21 smartphone arrives in Dark Blue and Warm Gray color options.
| Specifications | Nokia C21 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | February 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.69 x 3.07 x 0.35 inches |
| Weight | 195 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Internal | 32GB, 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 8MP LED flash, HDR Max – 720p@30fps |
| Selfie | 5MP LED flash Max – 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh |
| Colors | Dark Blue, Warm Gray |
| Expected Price | $110 (Rs 8,390 in India) approx |
Nokia C21 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Nokia C21 smartphone.
Pros
- Dedicated secondary storage support.
- Rear-mounted fingerprint sensor.
- Android 11 (Go edition) OS support.
- FM radio enabled.
- Front camera LED flash.
- Decent price.
Cons
- Low battery capacity.
- Gorilla Glass protection is missing.
- Low-quality camera setup.
- The heating problems may appear in heavy usage.
- No fast charging support.
- Under-performing processor and GPU.
- Outdated micro-USB charging port.
- 720p resolution display.







