Nokia 110 2023 Specifications
Nokia 110 2023 phone comes with 2G network connectivity and costs around $24 (Rs 1,990 in India) approx. The phone has a Li-Ion 1000 mAh battery and Wireless FM radio support. As for clicking pictures, the Nokia 110 2023 phone has a QVGA lens on the rear. The smartphone has also a microSDHC card slot and is available in Charcoal and Cloudly Blue colors option. The phone has a wireless FM radio, flashlight, and Splash resistance support. As for the display, you are getting a TFT LCD display that renders 65K colors. As for built quality, the Nokia 110 2023 phone weighs around 79.6 grams.
| Specifications | Nokia 110 2023 |
| Network | 2G |
| Announced | May 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 4.53 x 1.94 x 0.57 inches |
| Weight | 79.6 g |
| Size | 1.8 inches |
| Display | TFT LCD 65K colors 4:3 ratio ~111 PPI density |
| Protection/Others | Flashlight Splash resistant |
| Resolution | 120 x 160 pixels |
| OS | N/A |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | microSDHC |
| RAM | N/A |
| Internal | N/A |
| Camera | QVGA |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | microUSB 1.1 |
| Sensors | No |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh |
| Colors | Charcoal, Cloudy Blue |
| Expected Price | $24 (Rs 1,990 in India) approx |
Nokia 110 2023 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Nokia 110 2023 phone.
Pros
- Wireless FM radio support.
- Lightweight keypad phone.
- Decent price.
- Splash resistance.
Cons
- No RAM and storage are provided.
- Without Android OS support.
- Old generation phone.
- Without a selfie camera.
- Not suitable for modern usage.
- An audio jack is missing.
- Only two color options are available.
- Low battery capacity.







