Meizu 18s Pro Specifications, Price and Release date
Meizu 18s Pro smartphone was released on 23rd September 2021 and the expected price would be approximately $700 (Rs 51,000). The Meizu 18s Pro phone comes with a 6.7 inches super AMOLED screen with 120 Hz refresh rate, Android 11 OS supported by Flyme 9.2 UI, 5nm Qualcomm Snapdragon 888+ 5G chipset, Adreno 660 graphics unit, quad-camera with a 50 MP autofocus rear camera, LED Flash, 44 MP selfie camera, max 8k video recording by the primary camera, Li-Po 4500mAh battery, 40W fast charger, 10W reverse wireless charging, Power Delivery 3.0, and Quick Charge 4+ facility. The device is available in Blue, White, and grey color variants.
| Specifications | Meizu 18s Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.40 x 2.87 x 0.32 inches |
| Weight | 189 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | Super AMOLED 120Hz HDR10+ 420 – 1300 nits (peak) 20:9 ratio ~526 PPI density |
| Protection | Waterproof Gorilla Glass 6 |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| OS | Android 11, Flyme 9.2 |
| Chipset | 5nm – Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Kryo 680 3×2.42 GHz Kryo 680 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 8 MP (telephoto), PDAF, 3x optical zoom 32 MP (130° ultrawide) 0.3 MP, TOF 3D (depth) LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 8K@30fps |
| Selfie | 44 MP (wide) HDR 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, IRNSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4500 mAh Fast charging 40W Fast wireless charging 40W Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
| Colors | Blue, White, Gray |
| Expected Price | $700 (Rs 51,000) Approx. |







