Lava Yuva Pro Specifications
The Lava Yuva Pro smartphone was announced in October 2022 and the device is designed for low-budget buyers. The Lava Yuva Pro smartphone carries a 6.52 inches IPS LCD display panel and a side-mounted fingerprint sensor. The device runs on the latest Android 12 OS. The Lava Yuva Pro smartphone is available with 3GB RAM and 32GB internal storage with a dedicated microSDXC card slot.
The Lava Yuva Pro has a triple rear camera setup with a 13MP main lens that can record 1080p videos at 30fps. Besides this, there is an 8MP front camera for selfies and video calls. Connectivity options include Wi-Fi, Bluetooth, GPS, mobile hotspot, and 4G support. For the battery section, Yuva Pro packs a Li-Po 5000 mAh battery. The device is available in Metallic Black, Metallic Blue, and Metallic Grey color options. Besides this, the device is available at the price of $94 (Rs. 7,799 in India) approx.
| Specifications | Lava Yuva Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | October 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 2.98 x 0.35 inches |
| Weight | 191 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 12 |
| Chipset | – |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Card slot | microSDXC (dedicated) |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide), AF other unspecified cameras LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Metallic Black, Metallic Blue, Metallic Grey |
| Expected Price | $94 (Rs 7,799 in India) approx |
Lava Yuva Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Lava Yuva Pro smartphone.
Pros
- Offers dedicated card slot to extend storage.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- Latest Android 12 OS support.
- Huge 5000 mAh battery life.
- OTG and radio support are available.
- Lightweight smartphone.
- Multiple color options are available.
Cons
- Low RAM and in-built storage.
- Outdated camera sensors.
- Lacks fast charging support.
- Low 720p resolution display.
- Without custom UI support.
- Outdated USB Type-C 2.0 charging port.
- No reverse charging support.
- Default nits brightness.
- High pricing as per specs offered.







