Infinix Zero X Specifications, Price and Release date
The Infinix Zero X is the next smartphone with a 45W fast charging periscope camera. The Infinix Zero X smartphone comes with 4G support, 6.67-inches AMOLED screen with 120 Hz refresh rate, 700 nits brightness, Android 11 OS compatible with XOS 7.6 user interface, Mali-G76 MC4 graphics, 64MP main camera, 16 MP selfie camera, 4K video recording, under-display fingerprint, Li-Po 4500 mAh battery, and 45W fast charger. The release date of the Infinix Zero X smartphone is September 2021 and the expected price of the smartphone has not yet been announced.
| Specifications | Infinix Zero X |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.98 x 0.31 inches |
| Weight | 193 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 700 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G95 |
| CPU | Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB UFS 2.2 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (periscope telephoto), PDAF, 5x optical zoom, OIS 8 MP (120˚ ultrawide), AF Quad-LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Dual-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (dual speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4500 mAh Fast charging 45W |
| Colors | Nebula Black, Starry Silver |
| Expected Price | – |







