Infinix Hot 11s Specifications, Price and Release date
The release date of the Infinix Hot 11s smartphone is September 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $149 (Rs 10,999). The Infinix Hot 11s phone comes with dual SIM 4G support, weight 205g, 6.78 inches LTPS LCD display, 90Hz refresh rate, Dinorex T2X-1 protection, Android 11 OS compatible with XOS 7.6 UI, Mali G52 MC2 graphics, 50MP main camera, 8MP selfie camera, 1080p maximum resolution video recording, backside fingerprint support, Li-Po 5000mAh battery, and 18W fast charger.
| Specifications | Infinix Hot 11s |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.65 x 3.03 x 0.35 inches |
| Weight | 205g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | LTPS LCD 90 Hz 500 nits brightness 399 PPI density |
| Protection | Dinorex T2X-1 |
| Resolution | 1080 x 2480 pixel |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | 12nm – MediaTek Helio G88 |
| CPU | Octa-core 2x 2.0GHz Cortex-A75 6x 1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 64GB, 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50MP (main), PDAF 2MP (depth) AI Lens Quad-LED Flash, Portrait, HDR Max – 1080@30fps |
| Selfie | 8MP (main), AI Dual LED Flash, Portrait Max – 1080@30fps |
| Loudspeaker | Yes (dual speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0 with A2DP/LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000mAh battery 18W fast charger |
| Colors | Purple, Black, Green Wave |
| Expected Price | $159 (Rs 11,999) approx. |







