Honor X40 Specifications
The Honor X40 smartphone comes with 5G support at an expected price of $207 (Rs. 17,190 in India) approx. As for the primary features, the phone comes with a 6.67 inches AMOLED display panel with a 120Hz refresh rate. The 6nm Qualcomm Snapdragon 695 5G chipset is supported by Adreno 619 GPU for better performance. Besides this, the front panel offers an 8MP dot-notch selfie camera. As for the primary camera module, the dual camera is led by the 50MP lens, while there is a secondary 2MP macro lens present. Furthermore, with both side cameras, you can record 1080p videos at 30 frames per second.
In terms of internal, you get 6GB/8GB/12GB RAM with 128GB/256GB internal storage. The device runs on the latest Android 12 OS with the Magic UI 6.1 user interface. The Honor X40 holds a Li-Po 5100 mAh battery capacity accompanied by 40W fast-charging support. The device has an under-display fingerprint scanner and is to be launched with Black, Green, and Silver color options.
| Specifications | Honor X40 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.36 x 2.91 x 0.31 inches |
| Weight | 172 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120 Hz 800 nits HBM brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Kryo 660 Gold 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB, 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) LED flash, panorama, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5100 mAh Fast charging 40W |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Expected Price | $207 (Rs. 17,190 in India) approx. |
Honor X40 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor X40 smartphone.
Pros
- Huge 5100 mAh battery capacity.
- Comes with 40W fast charging support.
- Full HD AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Magic UI 6.1 Custom UI support with the latest Android 12 OS.
- An infrared port and OTG are present.
- Comes with 5G connectivity support.
- Light-weight smartphone.
- Decent performance chipset.
- Thin bezel design smartphone.
- An infrared port is present.
Cons
- Without NFC support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- No reverse charging support.
- Outdated USB type-C 2.0 charging port.
- No 4K video recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- Optical zoom and ultrawide cameras are missing.
- Without a microSD card slot.
- An average camera setup is provided.







