Cubot Tab 40 Specifications
The Cubot Tab 40 tablet was announced in September 2023 with a 4G network. In terms of storage, the Cubot Tab 40 tablet offers 128GB internal storage only accompanied by 8GB RAM support. For the battery section, you will get a massive Li-Ion 7000 mAh battery without any fast charging. As far as the cameras are concerned, the Cubot Tab 40 offers a 13MP single rear and a 5MP camera lens on the front for selfies.
As for the display, the tablet arrives with a 10.4-inch IPS LCD display panel with a 1200 x 2000 pixels resolution. This tablet runs on Android 13 OS and it is powered by a 12nm Unisoc Tiger T616 octa-core processor. Alongside this, you will receive necessary comms and sensors such as Wi-Fi, Bluetooth, GPS, stereo speakers, an audio jack, OTG, and a USB Type C charging port. The tablet costs approximately $126 (Rs 10,499 in India) and it is available in a single Gray color variant.
| Specifications | Cubot Tab 40 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2023 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 9.74 x 6.19 x 0.30 inches |
| Weight | 449 g |
| Size | 10.4 inches |
| Display | IPS LCD 5:3 ratio ~224 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 12nm – Unisoc Tiger T616 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 13 MP, AF LED flash |
| Selfie | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | Li-Ion 7000 mAh |
| Colors | Gray |
| Expected Price | $126 (Rs 10,499 in India) approx. |
Cubot Tab 40 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Cubot Tab 40 Tablet.
Pros
- Decent 7000 mAh battery capacity.
- Stereo speakers are present.
- The latest Android 13 OS support.
- An audio jack is present.
- Decent price compared to specs.
Cons
- Gorilla glass protection is missing.
- Without a fingerprint scanner.
- No NFC support.
- Default nits brightness and refresh rate.
- Without 4K video recording with gyro-EIS support.
- Without custom UI support.
- Without fast or reverse charging support.
- Low camera set up.
- A shared SIM micro SD card slot is present.







