BLU G71L Specifications
The BLU G71L is a decent budget-friendly smartphone released in January 2022, while the expected price of the phone is around $120 (Rs 9,290 in India) approx. It carries a 6.5-inches IPS LCD display panel. Although, there’s no information about gorilla glass protection. The phone runs on the Android 11 OS without any custom UI support. You get a single variant of 4GB RAM and 128GB internal storage with the capability of extending storage with a microSDXC slot. Apart from the build quality, the smartphone weighs roughly 198-grams.
As for the camera section, this phone offers a triple rear camera including a 13MP primary with a duo of 2MP macro and 2MP depth lens. Also, the water-drop notch carries an 8MP selfie camera that helps you not miss the moments. Both cameras can record 1080p videos at 30 fps. The phone has a Li-Po 5000 mAh battery without any fast charging support. As for the color options, the phone comes in Blue and Green color variants.
| Specifications | BLU G71L |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 2.99 x 0.38 inches |
| Weight | 198 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 13 MP 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Blue, Green |
| Expected Price | $120 (Rs 9,290 in India) approx |
BLU G71L Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the BLU G71L smartphone.
Pros
- Huge battery capacity.
- Micro SDXC card slot.
- Rear-mounted fingerprint sensor.
- The audio jack is present.
- Attractive design and look.
- Decent price.
Cons
- No fast charging support.
- Without gorilla glass protection.
- The latest Android 12 OS is missing.
- No custom UI support.
- Low camera quality.
- Low 720p resolution display.
- Not for heavy gaming or multitasking.







