Xiaomi Poco M6 Specifications
Xiaomi Poco M6 was announced in December 2023 as the latest 5G smartphone in the low-range segment by the Xiaomi brand. The Xiaomi Poco M6 costs around $138 (Rs 11,499 in India) approx. The phone has a single rear camera with a 50MP lens that can record videos 1080p videos. The 5MP selfie camera also records videos up to 1080p resolution but no support for gyro-EIS is available on this phone. This phone is available in Galactic Black and Orion Blue color options. The phone has a huge Li-Po 5000 mAh battery with 18W fast charging support.
The phone delivers a 6.74-inch IPS LCD panel with a 90Hz refresh rate, 450-600 nits brightness, and Gorilla Glass protection. The 6nm MediaTek Dimensity 6100+ chipset powers the phone and can reach a cloaking speed of 2×2.2GHz at max supported by Mali-G57 MC2 GPU. Besides this, the phone is available in 4GB/6GB/8GB RAM and 128GB/256GB UFS 2.2 internal storage, while a microSDXC card slot is also present.
| Specifications | Xiaomi Poco M6 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | December 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.61 x 3.07 x 0.32 inches |
| Weight | 195 g |
| Size | 6.74 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 450-600 nits brightness 20:9 ratio ~260 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Splash and dust resistant |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6100+ |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 0.08 MP (auxiliary lens) LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 18W wired, PD |
| Colors | Galactic Black, Orion Blue |
| Expected Price | $138 (Rs 11,499 in India) approx |
Xiaomi Poco M6 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Poco M6 smartphone.
Pros
- Low-budget 5G smartphone.
- Huge battery life.
- Comes with 18W fast charging support.
- A side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD with 90Hz refresh rate.
- Android 13 OS with MIUI 14 custom UI support.
- Dedicated micro SD card slot.
- Enough storage and RAM.
- Gorilla Glass protection.
- Comes with Splash and dust resistance.
- An audio jack is present.
Cons
- NFC features are not enabled.
- Low-quality camera setup.
- No reverse charging support.
- Gyro-EIS support is missing.
- No 4K video recording support.
- Low 720p resolution screen.







