Xiaomi 11T Specifications, Price and Release date
The Xiaomi 11T smartphone is expected release on September 15, 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $590 (Rs 43,000). The Xiaomi 11T smartphone comes with dual SIM 5G support, 6.67-inches AMOLED screen with 120Hz refresh rate, gorilla glass Victus, splash/dust protection, Android 11 OS, MIUI 12.5 graphics, 6nm Dimensity 1200 5G chipset, 108MP main-camera, 16MP selfie camera, 4K video recording, side-mounted fingerprint, Li-Po 5000mAh battery, and 67W fast charger. The 11T comes with Meteorite Gray, Moonlight White, and Sky Blue color options.
| Specifications | Xiaomi 11T |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 3.03 x 0.35 inches |
| Weight | 203 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz HDR10+ 800-1000 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass Victus IP53, dust and splash protection |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | 6nm – MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-A78 3×2.6 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF 8 MP (120˚ ultrawide) 5 MP (telephoto macro), AF Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30/60fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 67W |
| Colors | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
| Expected Price | $590 (Rs 43,000) approx. |







