Vivo Y100i Specifications
The Vivo Y100i is made available for purchase in Black, Blue, and Pink colors. Let’s start with RAM and storage, the smartphone offers a single 12GB RAM and 512GB UFS 2.2 storage. Speaking of software, the Vivo Y100i runs on the Android 13 OS with OriginOS 3 custom UI. The smartphone is powered by the 7nm Mediatek Dimensity 6020 chipset that cloaks speed with 2×2.2 GHz. On the front of the smartphone, you get the 6.64-inch FHD IPS LCD panel with IP54 dust and splash resistance.
The Vivo Y100i smartphone sports a dual rear camera system with a 50MP sensor as the main camera and a 2MP depth sensor. As for the battery capacity, the smartphone also has a 5000 mAh battery that supports 44W wired charging. Apart from this, you get other necessary comms and sensors, like Wi-Fi, Bluetooth, GPS, and an audio jack, while for security a side-mounted fingerprint scanner is present on the smartphone. The Vivo Y100i smartphone is available for $215 (Rs 17,990 in India) approx.
| Specifications | Vivo Y100i |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | November 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 3.00 x 0.31 inches |
| Weight | 190 g |
| Size | 6.64 inches |
| Display | IPS LCD ~395 PPI density |
| Protection/Others | IP54, dust and splash resistant |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | 7nm – Mediatek Dimensity 6020 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 44W wired Reverse wired |
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Expected Price | $215 (Rs 17,990 in India) approx |
Vivo Y100i Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y100i smartphone.
Pros
- Huge battery support with 44W fast charging.
- 5G-enabled smartphone.
- Comes with an IP54 rating.
- The Android 13 OS with OriginOS 3 support.
- An audio jack is present.
- A side-mounted fingerprint scanner.
Cons
- Available in single RAM and storage variants.
- No wireless charging support.
- Without NFC support.
- No 4K video recording support.
- Without gyro-EIS support.
- Average camera performance.
- Optical zoom and ultrawide cameras are missing.
- Without any gorilla glass protection.
- The MicroSD card slot is missing.







