Vivo Watch 3 Specifications
Vivo announced a new smartwatch known as the Vivo Watch 3 in November 2023 at an expected price of $150 (Rs 12,550 in India) approx. The Vivo Watch 3 smartwatch holds a Li-Po 505 mAh battery, but there’s no fast or wireless charging support. The smartwatch is currently available in Silver and Black colors. The device has a square-shaped 1.43-inch AMOLED screen with a resolution of 466 x 466 pixels resolution. Also, the device has 5ATM water resistance.
Besides this, the smartwatch runs on the Blue OS Watch 3.0 OS. The Watch 3 has 4GB of internal storage and 64GB of RAM. As for additional features, the Watch 3 supports heart rate, Accelerometer, gyro, SpO2, barometer, compass, altimeter, etc.
| Specifications | Vivo Watch 3 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | November 2023 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.81 x 1.81 x 0.54 inches |
| Weight | 36 g |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED ~326 PPI density Always-on |
| Protection/Others | 5ATM water resistant Compatible with standard 22mm straps |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | Blue OS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | 64MB |
| Internal | 4GB |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, altimeter, SpO2 |
| Battery | Li-Po 505 mAh |
| Colors | Black, Silver |
| Expected Price | $150 (Rs 12,550 in India) approx |
Vivo Watch 3 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Watch 3 smartwatch.
Pros
- Bluetooth connectivity is available.
- An impressive AMOLED display panel.
- Comes with Blue OS Watch 3.0 OS support.
- Offers internal storage and loudspeaker support.
- GPS and NFC support are available.
- Comes with 4G network support.
- 5ATM water-resistant support.
- Huge battery capacity support.
Cons
- No fast or wireless charging support.
- Without any screen protection.
- Custom UI support is missing.
- No Blood pressure, ECG, or skin temperature monitor.







