Samsung Galaxy M34 Specifications
Samsung released its new budget 5G smartphone known as the Samsung Galaxy M34 at a price of $230 (Rs 18,999 in India) approx. On the front of the phone, you will get a gorgeous 6.5 inches AMOLED display that gives the smartphone a better look. The panel also features a 120Hz refresh rate for a smooth user experience along with 1000 nits of peak brightness. The display has Gorilla Glass 5 protection. The smartphone features the 5nm Exynos 1280 chipset that can reach up to 2×2.4GHz clocking speed. When it comes to the software, the Galaxy M34 5G smartphone is running on Android 13 OS with a One UI 5.1 UI.
For RAM and storage, the smartphone is available in 6GB/8GB of RAM and 128GB/256GB of storage. In terms of battery backup, the Galaxy M34 smartphone offers a huge Li-Po 6000 mAh battery with support of 25W wired charging. You can choose this smartphone in Midnight Blue, Waterfall Blue, and Prism Silver color options. The Samsung Galaxy M34 has a triple rear camera system with the main camera featuring a 50MP wide sensor with OIS support, an 8MP ultrawide, and a 2MP macro lens. The selfie camera with a 13MP sensor also captures decent pictures.
| Specifications | Samsung Galaxy M34 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.37 x 3.04 x 0.35 inches |
| Weight | 208 g (approx.) |
| Size | 6.5 inches |
| Display | Super AMOLED 120Hz 1000 nits brightness 19.5:9 ratio ~396 PPI density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | 5nm – Exynos 1280 |
| CPU | Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A78 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| Card slot | Yes (shared SIM slot) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (120˚ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30fps |
| Selfie | 13 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 6000 mAh 25W wired |
| Colors | Midnight Blue, Prism Silver, Waterfall Blue |
| Expected Price | $230 (Rs 18,999 in India) approx. |
Samsung Galaxy M34 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Samsung Galaxy M34 smartphone.
Pros
- Huge 6000 mAh battery backup with 45W fast charging.
- Super AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- An audio jack is present.
- Latest Android 13 OS support.
- Comes with Gorilla Glass 5 protection.
- Stereo speakers are present.
- Available in multiple color variants.
- Budget-friendly 5G smartphone.
- Shared SIM micro SD card slot.
Cons
- Gyro-EIS support is missing.
- No 4K video recording support.
- No reverse charging support.
- Average camera performance.
- Without NFC support.
- Outdated USB type-C 2.0 charging port.







