Realme GT Neo 2 Specifications, Price and Release date
Realme GT Neo 2 will release on 28th Sept 2021. The expected price would be approximately $375 (Rs 27,599). The model comes with a 6.62 AMOLED screen with 1300 nits of brightness, 120 Hz refresh rate, HDR10+ certification, Android 11 OS, Realme UI 2.0 customized interface, 7nm Qualcomm Snapdragon 870 5G chipset, Adreno 650 graphics unit, triple camera with a 64 MP autofocus primary camera, LED Flash, 16 MP selfie camera, max 1080p video recording capacity, stereo speakers, Li-Po 5000mAh battery, and 65 W fast charger. The device is expected to be available only in Black, Blue, and Yellow variants.
| Specifications | Realme GT Neo 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.41 x 2.98 x 0.35 inches |
| Weight | 199.8 g |
| Size | 6.62 inches |
| Display | AMOLED 120Hz HDR10+ 1300 nits brightness 20:9 ratio ~398 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | 7nm – Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G |
| CPU | 1×3.2 GHz Kryo 585 3×2.42 GHz Kryo 585 4×1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Card slot | No |
| RAM | 8 GB, 12 GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (119° ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) HDR, panorama, gyro-EIS Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No (24-bit/192kHz audio) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 65W |
| Colors | Neo Black, Neo Blue, Neo Green |
| Expected Price | $375 (27,599 INR) Approx. |







