Infinix Zero X Neo Specifications, Price and Release date
Infinix Zero X Neo smartphone expected to release in September 2021, 6.78-inches IPS LCD screen with 90 Hz refresh rate, 12nm Mediatek Helio G95 chipset, Mali-G76 MC4 graphics, triple camera with the 48MP main camera, 16MP selfie camera, 4K video recording, side-mounted fingerprint, Li-Po 5000mAh battery, and 18W fast charging.
| Specifications | Infinix Zero X Neo |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.63 x 3.01 x 0.35 inches |
| Weight | 200g approx. |
| Size | 6.78 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz ~396 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G95 |
| CPU | Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB UFS 2.2 |
| Camera | 48 MP (wide), PDAF 8 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 2 MP (depth) Quad-LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Dual-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (dual speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 18W fast charging |
| Colors | Nebula Black, Starry Silver, Bahamas Blue |
| Expected Price | $200 (Rs 14,999) approx. |






