Infinix Hot 12i Specifications
The Infinix Hot 12i is a decent budget-friendly smartphone announced in April 2022, while the expected price of the phone is around $149 (Rs 11,390 in India) approx. It carries a 6.6-inches IPS LCD display and 480 nits brightness. The Infinix Hot 12i smartphone is powered by a 12nm – Mediatek Helio A22 chipset and PowerVR GE8320 GPU. For storage, 64GB internal storage is available with a dedicated microSDXC card slot and available in the 2GB/3GB/4GB RAM options. Furthermore, Hot 12i runs on Android 11 OS with XOS 7.6 UI.
For photography, there is a triple rear camera with a 13MP main lens along with an 8MP selfie camera. Both cameras can record videos at a max of 1080p at 30 frames per second. For security, the device offers a rear-mounted fingerprint sensor. The phone equips a Li-Ion 5000 mAh battery without any fast charging support. The Infinix Hot 12i smartphone arrives in four color options- Racing Black, Horizon Blue, Haze Green, and Champagne Gold.
| Specifications | Infinix Hot 12i |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.49 x 3.01 x 0.35 inches |
| Weight | 190 g |
| Size | 6.6 inches |
| Display | IPS LCD 480 nits brightness 20:9 ratio ~267 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | 12nm – Mediatek MT6761 Helio A22 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2GB, 3GB, 4GB |
| Internal | 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide), AF QVGA QVGA Dual-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8MP LED flash Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Colors | Racing Black, Horizon Blue, Haze Green, Champagne Gold |
| Expected Price | $149 (Rs 11,390 in India) approx |
Infinix Hot 12i Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Infinix Hot 12i smartphone.
Pros
- Huge battery capacity.
- Dedicated secondary storage support.
- Rear-mounted fingerprint sensor.
- Multiple color options.
- XOS 7.6 custom UI.
Cons
- Low 720p resolution display.
- Without 5G or NFC support.
- No fast charging support.
- Without any gorilla glass protection.
- Average camera setup.
- Low-performance chipset.
- The latest Android 12 OS missing.







