Huawei nova 10 Specifications
Recently Huawei arrived with its latest smartphone in the upper mid-range segment. The Huawei Nova 10 was launched in July 2022 and offers a 6.67 inches OLED display panel with a high 120 Hz refresh rate. Alongside this, you will receive the HarmonyOS 2.0 OS (China) / EMUI 12 OS (Europe) for software layering, while there is no Google Play services support. As for performance, you get a 6nm Qualcomm Snapdragon 778G 4G chipset that is good enough for heavy usage as it can reach up to a max of 2.4GHz clocking speed. The Nova 10 is available in 8GB RAM and 128GB / 256GB internal storage option.
The triple-camera setup on the back includes a 50MP primary, 8MP ultrawide, and a 2MP depth lens. For selfies, you receive an impressive 60MP front camera, while you can record 4K videos at 30fps from both the cameras with gyro-EIS stabilization support. Besides this, you get an under-display fingerprint scanner on the phone for biometric authentication. The Nova 10 equips a decent Li-Po 4000 mAh battery with 66W fast-charging and reverse charging support. The device can be picked in four color options- Black, Silver, Green, and Violet. As for pricing, the Huawei Nova 10 costs $370 (Rs 30,000 in India) approx. for the base variant.
| Specifications | Huawei Nova 10 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.39 x 2.91 x 0.27 inches |
| Weight | 168 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | OLED 1B colors 120Hz HDR10 |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 12 (Europe) no Google Play Services |
| Chipset | 6nm – Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G |
| CPU | Octa-core 4×2.4 GHz Kryo 670 4×1.8 GHz Kryo 670 |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 8 MP (112˚ ultrawide) 2 MP (depth) LED flash, panorama, HDR 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 60 MP (100˚ ultrawide) HDR 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (3), BDS (3) GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, compass |
| Battery | Li-Po 4000 mAh Fast charging 66W Reverse charging |
| Colors | Black, Silver, Green, Violet |
| Expected Price | $370 (Rs 30,000 in India) approx. |
Huawei nova 10 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei nova 10 smartphone.
Pros
- Slim design and thin bezels.
- Light weight smartphone.
- OLED display panel.
- High 120Hz refresh rate with 1 Billion colors.
- 4K recording support with gyro-EIS.
- Impressive selfie camera.
- Stereo speakers are present.
- NFC enabled.
- 66W fast charging and reverse charging support.
Cons
- Outdated USB Type C 2.0 port.
- No SD card slot.
- No Google play services.
- Not run on Android OS
- Without gorilla glass protection.
- No 5G connectivity.
- Not for heavy gaming.
- A bit overpriced smartphone.







