HTC Wildfire E-Star Specifications
In June 2023, the HTC smartphone company launched its new HTC Wildfire E Star smartphone at a price of $145 (Rs 11,990 in India) approx. The performance aspect of the HTC Wildfire E Star smartphone arrives with a 28nm Unisoc SC9832E chipset for daily usage. In terms of storage variants, you can pick a single 16GB eMMC 5.1 internal storage with low 2GB RAM support, with a shared SIM micro SDXC card slot. As for the display, this 4G smartphone features a 6.52 inches IPS LCD display panel with HD resolution.
In terms of the camera module, you will receive an 8MP dual camera with a 5MP selfie camera. The HTC Wildfire E Star smartphone is powered by a Li-Ion 3000 mAh battery configuration. This smartphone is only for normal calling usage and you can buy this smartphone in a single Gray color variant. Various connectivity options on the HTC Wildfire E Star include WiFi, Bluetooth, GPS, an audio jack, USB Type-C 2.0, and 4G support.
| Specifications | HTC Wildfire E Star |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | August 2023 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.49 x 3.01 x 0.36 inches |
| Weight | 200 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9832E |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB eMMC 5.1 |
| Camera | 8 MP (wide), AF 0.08 MP LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh |
| Colors | Gray |
| Expected Price | $145 (Rs 11,990 in India) approx. |
HTC Wildfire E Star Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HTC Wildfire E Star smartphone.
Pros
- IPS LCD display with HD resolution.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- An audio jack is present.
- The Android 12 (Go edition) OS supports.
- Decent-price smartphone.
Cons
- Gyro-EIS support is missing.
- Comes with a Low battery capacity.
- Low RAM and storage variants.
- Default nits brightness or refresh rate.
- No reverse charging support.
- Comes with a low camera setup.
- A shared SIM micro SD card slot is present.
- Low-resolution display.
- Without any gorilla glass protection.
- Outdated USB type-C 2.0 charging port.







