Apple iPad 10th Gen (2022) Specifications
The Apple iPad 10th Gen (2022) was announced in October 2022 at the price of $570 (Rs 46,900 in India) approx. The iPad arrives with a 10.9 inches Liquid Retina IPS LCD display panel with 500 nits brightness and stylus support. Besides this, the iPad 10 (2022) weighs around 477g which is a little heavy in weight. The iPad 10 (2022) runs on the iPadOS 16 and equips a 5nm Apple A14 Bionic chipset. Besides this, the iPad offered 64GB and 256 internal storage options.
For the camera section, you will receive a 12MP lens at the rear and a 12MP ultrawide lens for selfies and video calls. The primary camera can record 4K videos at 60fps without any gyro-EIS support, while the selfie camera can record 1080p videos with gyro-EIS support. The sensors include a top-mounted fingerprint, gyro, accelerometer, compass, and barometer. The iPad has a Li-Ion battery. The Apple iPad 10th Gen (2022) is available in Silver, Blue, Pink, and Yellow color options.
| Specifications | Apple iPad 10th Gen (2022) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | October 2022 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 9.79 x 7.07 x 0.28 inches |
| Weight | 477 g |
| Size | 10.9 inches |
| Display | Liquid Retina IPS LCD 500 nits brightness ~264 PPI density |
| Protection | Scratch-resistant glass oleophobic coating Stylus support (1st gen only) |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels |
| OS | iPadOS 16 |
| Chipset | 5nm – Apple A14 Bionic |
| CPU | Hexa-core 2×3.0 GHz Firestorm + 4×1.8 GHz Icestorm |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | N/A |
| Internal | 64GB, 256GB |
| Camera | 12 MP (wide), PDAF HDR, panorama Max – 4K@60fps |
| Selfie | 12 MP (122˚ultrawide) HDR Max – 1080p@60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 DisplayPort: magnetic connector |
| Sensors | Top-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | Li-Ion (28.6 Wh) |
| Colors | Silver, Blue, Pink, Yellow |
| Expected Price | $570 (Rs 46,900 in India) approx |
Apple iPad 10th Gen (2022) Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple iPad 10th Gen (2022).
Pros
- Tall 10.9 inches Liquid Retina IPS LCD screen.
- Comes with Oleophobic coating protection.
- Scratch-resistant glass protection.
- Stereo speakers are present.
- Latest iPadOS 16 OS support.
- Comes with 4k video recording support.
- Top-mounted fingerprint scanner.
- 5G connectivity and Stylus support.
- Multiple color options are available.
- Comes with Stylus support.
Cons
- Without a high refresh rate support.
- The micro SD card is missing.
- Average camera setup.
- No NFC support.
- Without fast charging support.
- The Selfie camera record only 1080p videos.
- No reverse or wireless charging support.
- A bit high-pricing tablet.







