Alcatel 1 (2021) Specifications details
Alcatel 1 (2021) is a low-budget Android phone and the expected price of the phone is $70 (Rs 5000) approx. Alcatel 1 (2021) phone launched in June 2021 which comes with dual 4 SIM, 5 inches TFT display protected by Asahi glass, Android 11 (go edition), 9nm – Mediatek MT6739 chipset, PowerVR GE8100 GPU, dedicated micro SD card slot, 5 MP main camera, 2 MP selfie camera, and Li-Ion 2000 mAh battery.
| Specifications | Alcatel 1 (2021) |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 5.42 x 2.59 x 0.39 inches |
| Weight | 134 g |
| Size | 5.0 inches |
| Display | TFT 18:9 ratio ~215 ppi density |
| Protection | Asahi Glass |
| Resolution | 480 x 960 pixels |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | 9nm – Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.28 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB, 16GB eMMC 5.1 |
| Camera | 5 MP LED flash Max – 720p@30fps |
| Selfie | 2 MP Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh |
| Colors | Volcano Black, AI Aqua |
| Expected Price | $70 (Rs 5000) approx. |
Alcatel 1 (2021) Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Alcatel 1 (2021) phone.
Pros
- Asahi glass protection.
- Latest Android 11 (Go edition).
- Support for dedicated micro SD card.
- MediaTek chipset and graphics are available.
- Affordable price.
Cons
- Screen with maximum resolutions of 480p.
- Not for heavy use.
- Low internal memory storage.
- Not for gaming or photography.
- No fingerprint scanner.
- Low battery capacity.
- No fast charging support.







