ZTE nubia Z70S Ultra Specifications
Around the end of April 2025, ZTE nubia Z70S Ultra comes as a photography-centric flagship phone. It is also known as the Nubia Z70S Ultra Photographer Edition, while you can purchase this amazing device in Antique Brown and Classic Black. Besides this, it got a 144Hz AMOLED 6.85 inches AMOLED display, FHD+ resolution, and 2000 nits brightness. The scrolling experience isn’t that bad, while the HDR10 ensures high-quality content support. Under the hood, you will receive a 3 nm Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset, which can be paired with 12GB to 24GB LPDDR5X RAM support. At the same time, you can choose between 256GB, 512GB, and 1TB UFS 4.0 storage. However, there’s no expandable storage support available in this ZTE smartphone. As for photography, ZTE Nubia Z70S Ultra features a flagship-level triple camera. It houses a 50MP standard with OIS, a 64MP periscope telephoto with 2.7x optical, and a 50MP 122-degree ultrawide lens. Moreover, the phone includes Laser AF, color spectrum sensor, dual-tone flash, and other features. For videos, you can get up to 8k@30fps gyro-EIS, HDR10, and 10-bit video recording.
Sadly, the under-display 16MP selfie camera struggles in low light. But it’s possible to record 1080p@30fps. The software end is handled through the Android 15-based Nubula AIOS 1.5. With this interface, the users will get AI-integrated features and customization options. It’s a Si/C Li-Ion 6600 mAh battery smartphone with a fabulous screen time and 80W wired charging support. However, it’s missing wireless charging options as a premium device. As for additional perks, it offers global 5G bands, while the ZTE Nubia Z70S Ultra price is roughly $866 (Rs. 74,999 in India). Overall, the device is ideal for users who prioritize camera quality. It offers a wide range of lenses, while the latest Snapdragon processor handles demanding tasks effortlessly. If you want a premium camera experience, consider getting this phone.
| Specifications | ZTE nubia Z70S Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.47 x 3.04 x 0.34 inches |
| Weight | 228 g |
| Size | 6.85 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 144Hz HDR10 2000 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i or Longxi glass (gen 2) IP68/IP69 dust tight and water resistant |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels |
| OS | Android 15, Nebula AIOS 1.5 |
| Chipset | 3nm – Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB, 24GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (standard), PDAF, OIS 64 MP (periscope telephoto, multi-directional PDAF (15cm – ∞), OIS, 2.7x optical zoom (vs. 26mm cam) 50 MP 122˚ (ultrawide), multi-directional PDAF Laser AF, color spectrum sensor, Ring-LED, dual-tone flash, panorama, HDR Max – 8K@30fps, gyro-EIS, HDR10, 10‑bit video |
| Selfie | 16 MP (wide), under display HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS (G1+G5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Si/C Li-Ion 6600 mAh 80W wired, PD3.0, QC4 |
| Colors | Antique Brown, Classic Black |
| Expected Price | $866 (Rs. 74,999 in India) Approx. |
ZTE nubia Z70S Ultra Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE nubia Z70S Ultra smartphone.
Pros
- A notch-less 144Hz AMOLED display with 2000 nits peak brightness.
- Offers IP68/69 certification and glass protection for the display.
- Latest Android 15 ecosystem with new Nebula AIOS support.
- High-performance Snapdragon 8 Elite chipset configuration.
- Top-notch gaming session with Adreno 830 graphics.
- Ample RAM and extensive UFS 4.0 storage support.
- Immersive photo quality and 8K video recording.
- Support multi-directional PDAF in the main camera setup.
- Offers proper video stabilization and HDR support.
- Under-display selfie camera with 1080p video recording.
- Hi-Res audio output with Snapdragon Sound on Stereo speakers.
- A massive 6600 mAh battery with 80W wired charging.
Cons
- Mediocre image quality and video recording with a selfie lens.
- Nubia’s update policy lags behind competitors.
- Didn’t have wireless and reverse wireless charging.
- A dedicated eSIM support is missing.
- No secondary expandable storage unit support.
- ZTE Z-series has limited availability outside China.
- It lacks a dedicated 3.5 mm jack port.
- No Emergency SOS satellite messaging features.
- Heating issues may appear during prolonged gaming.







