ZTE Nubia Z60S Pro Specifications
The ZTE Nubia Z60S Pro is a new smartphone that was announced in July 2024 and the device offers 5G connectivity, a large battery, high storage variants, and a better camera setup. The device has a 6.8-inch AMOLED display with an FHD resolution. The display also has support for 1 Billion colors, a high 120Hz refresh rate, and 1200 nits brightness. The ZTE Nubia Z60S Pro features the flagship 4nm Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 chipset that has a clock speed of 1×3.36 GHz. Android 14 is further enhanced with the MyOS 14.5 user interface for better customizability.
For RAM and storage, the smartphone can be purchased with up to 16GB of RAM and 1TB of UFS 4.0 storage. You can also purchase the base variant with 8GB RAM and 256GB storage, while there’s no secondary card slot in this device. The Nubia Z60S Pro has a triple rear camera setup that consists of a 50MP main camera with OIS, an 8MP telephoto with optical zoom, and a 50MP ultrawide sensor. The main camera gives you amazing picture quality and you can record 8K videos at 30fps with gyeo-EIS and 10-bit support.
The front camera is a 16MP sensor that can take selfies make video calls and record video at 1080p resolution. As for the battery backup, the smartphone has a Li-Po 5100 mAh battery that supports 80W fast charging. In terms of color options, you can choose anyone between Black, White, and Aqua colors. The smartphone also has an NFC, and an Infrared port and costs around $589 (Rs 49,000 in India) approx.
| Specifications | ZTE Nubia Z60S Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.99 x 0.34 inches |
| Weight | 220 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 1200 nits brightness 20:9 ratio ~452 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| OS | Android 14, MyOS 14.5 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core 1×3.36 GHz Cortex-X3 2×2.8 GHz Cortex-A715 2×2.8 GHz Cortex-A710 3×2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (standard), PDAF, OIS 8 MP (telephoto), PDAF, optical zoom 50 MP (125˚ultrawide), AF Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama Max – 8K@30fps, gyro-EIS, 10-bit |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS (G1+G5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass Dual satellite BDS support (Emergency SOS service) |
| Battery | Li-Po 5100 mAh 80W wired |
| Colors | Black, Aqua, White |
| Expected Price | $589 (Rs 49,000 in India) approx |
ZTE Nubia Z60S Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Nubia Z60S Pro smartphone.
Pros
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- 8K video recording support with gyro-EIS.
- Amazing camera performance in the day and low light.
- AMOLED screen with a 120Hz refresh rate.
- Huge battery life with 80W wired charging.
- The Android 14 OS with MyOS 14.5 UI.
- Amazing chipset performance.
- Available in high RAM and storage variants.
- Stereo speakers are present.
- Dual satellite BDS support is present.
Cons
- Wireless or reverse charging support is missing.
- An audio jack is missing.
- Without a micro SD card slot.
- Gorilla Glass protection is missing.
- No dust and water resistance.
- The selfie camera can record only 1080p videos.







