ZTE Nubia Red Magic 9S Pro Specifications
The ZTE Nubia Red Magic 9S Pro smartphone launched in July 2024 and is available in Design Sleet (Black Version), Snowfall (Silver Version), Cyclone (Transparent Black Version), and Frost (White Version) color variants. Speaking of the display, the new smartphone features a 6.8-inch AMOLED display with support for 120Hz high refresh rate, 1B colors, and 1600 nits brightness. Aside from this, the display is protected by Corning Gorilla Glass 5 protection. As for memory and storage, the ZTE Nubia Red Magic 9S Pro is available for purchase with up to 12GB of RAM and 256GB/512GB of fast UFS 4.0 internal storage.
As for the camera section, you will get a triple camera offering a 50MP primary lens, a 50MP ultrawide, and a 2MP depth lens. You will also receive a 16MP selfie camera lens at the front for selfies or video calls. The main camera setup will attain an 8K video recording while the selfie camera can record only 1080p videos. The ZTE Nubia Red Magic 9S Pro has a high-capacity 6500 mAh battery that can keep this smartphone running for at least 2 – 3 days with light to medium usage. The smartphone also has support for 80W wired super fast charging. This charger can charge the device fully in just 35 minutes.
The smartphone also has Android 14 out of the box and a Redmagic OS 9.5 user interface for more customization support. Speaking of the hardware setup, the ZTE company delivers the 4nm Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 chipset in this phone giving you an amazing gaming experience. If you want a gaming phone with a better camera or battery life, look at the ZTE Nubia Red Magic 9S Pro smartphone. As for the price, the smartphone comes with a price tag of $610 (Rs 51,000 in India) approx.
| Specifications | ZTE Nubia Red Magic 9S Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 3.01 x 0.35 inches |
| Weight | 229 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 1600 nits brightness 20:9 ratio ~400 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 5 Pressure sensitive zones Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame RGB light strip |
| Resolution | 1116 x 2480 pixels |
| OS | Android 14, Redmagic OS 9.5 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.4 GHz Cortex-X4 3×3.2 GHz Cortex-A720 2×3.0 GHz Cortex-A720 2×2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (ultrawide) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 8K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide), under display HDR Max – 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6500 mAh 80W wired, PD3.0 |
| Colors | Design Sleet (Black Version), Snowfall (Silver Version), Cyclone (Transparent Black Version), Frost (White Version) |
| Expected Price | $610 (Rs 51,000 in India) approx |
ZTE Nubia Red Magic 9S Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Nubia Red Magic 9S Pro smartphone.
Pros
- Huge 6500 mAh battery life.
- 80W fast wired charging support.
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- AMOLED display with a 120Hz refresh rate.
- Corning Gorilla Glass 5 protection.
- Comes with 8K video recordings.
- Awesome chipset for gaming.
- The Android 14 OS with Redmagic OS 9.5 custom UI.
- An under-display fingerprint scanner and an audio jack are present.
- Stereo speakers and an infrared port are present.
Cons
- No Reverse or wireless charging support.
- An optical zoom camera is missing.
- No gyro-EIS support for video recording.
- The selfie camera can record only 1080p videos.
- The MicroSD card slot is missing.
- No dust and water resistance.







