ZTE Nubia Red Magic 10 Pro Plus Specifications
The ZTE Nubia Red Magic 10 Pro Plus is a high-performance 5G smartphone. The Red Magic 10 Pro Plus retains most features of the Red Magic 10 Pro but offers enhanced RAM and battery for improved performance. It features a stunning 6.85-inch AMOLED display with a 144Hz refresh rate, capable of rendering 1 billion colors, and reaches an impressive 2000 nits of brightness. Running on Android 15 with the latest RedMagic OS 10, the Red Magic 10 Pro Plus is powered by the cutting-edge 3nm Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset, ensuring top-tier performance. It offers two RAM options 16GB and 24GB alongside storage choices of 512GB and 1TB UFS 4.0 Pro, allowing users to store large files and games with minimal lag.
In the camera department, the device boasts a triple-lens rear setup, including a 50MP main camera, a 50MP ultra-wide sensor, and a 2MP macro lens, with the ability to record videos in 8K. For selfies, it features a 16MP under-display camera, maintaining an immersive viewing experience. Equipped with a massive 7050mAh battery and 120W fast charging, the Red Magic 10 Pro Plus supports extended gaming sessions without any issue. Available in Dark Knight, White Knight, Transparent Silver Deuterium, and Transparent Dark Knight, it’s priced at $828 (Rs 69,990 in India) approx.
| Specifications | ZTE Nubia Red Magic 10 Pro Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | November 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.43 x 3.00 x 0.35 inches |
| Weight | 229 g |
| Size | 6.85 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 144Hz 2000 nits brightness ~431 PPI density |
| Protection/Others | Pressure-sensitive zones Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels |
| OS | Android 15, Redmagic OS 10 |
| Chipset | 3nm – Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| RAM | 16GB, 24GB |
| Internal | 512GB, 1TB UFS 4.0 Pro |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 8K@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide), under display HDR Max – 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Si/C 7050 mAh 120W wired |
| Colors | Dark Knight, White Knight, Transparent Silver Deuterium, Transparent Dark Knight |
| Expected Price | $828 (Rs 69,990 in India) approx |
ZTE Nubia Red Magic 10 Pro Plus Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Nubia Red Magic 10 Pro Plus smartphone.
Pros
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- Redmagic OS 10 UI is compatible with the Android 15 OS.
- Comes with 8K video recording support.
- Huge 7050 mAh battery life.
- Comes with 120W charging support.
- AMOLED display with a 144Hz refresh rate.
- Comes with a 2000 nits brightness rating.
- A stereo speaker and an infrared port are present.
- High RAM and storage variants are present.
- Available in multiple color variants.
Cons
- Wireless charging is missing.
- No reverse charging support in this phone.
- A Micro SD card slot is missing.
- No dust and water resistance.
- Without Gorilla Glass protection.
- Gyro-EIS support is missing.
- An optical zoom camera is missing in this phone.
- The selfie camera can record only 1080p videos.







