ZTE Nubia Music 2 Specifications
The ZTE Nubia Music 2 was released with an expected price of this phone is $173 (Rs 14,999 in India) approx. Let’s talk about display, in this smartphone you will get a 6.7-inch IPS LCD with a 120Hz refresh rate and 720 x 1612 pixels resolution. You can purchase this smartphone in Yellow/Blue/Red and White color options. In this smartphone, you get a 5000 mAh battery and 4GB RAM with a 128GB internal storage variant.
The smartphone runs on Android 14 OS and also has a side-mounted fingerprint scanner. As for the performance, you will get a 12nm Unisoc T7200 chipset with Mali-G57 MP1 GPU. A 50MP single camera will appear on the ZTE Nubia Music 2 smartphone with a 5MP selfie sensor that can record 720p videos.
| Specifications | ZTE Nubia Music 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.95 x 0.34 inches |
| Weight | 200g approx |
| Size | 6.7 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 20:9 ratio ~264 PPI density |
| Protection/Others | LED notification lights (on the back) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T7200 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF Auxiliary lens LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint; unspecified sensors |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Yellow/Blue/Red, White |
| Expected Price | $173 (Rs 14,999 in India) approx |
ZTE Nubia Music 2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Nubia Music 2 smartphone.
Pros
- Huge battery capacity support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD screen with 120Hz refresh rate.
- Android 14 OS support.
- An audio jack and stereo speakers are present.
- Comes with NFC support.
Cons
- No reverse charging support.
- Without custom UI Support.
- A shared microSDXC card slot is present.
- Average camera performance.
- No 4K video recording support.
- Without gyro-EIS support.
- Low-resolution display.
- Without any gorilla glass protection.
- Heating issues may appear from heavy use.
- Without 5G network support.







