ZTE Nubia Music 2 Smartphone Review – Smartphone design are changing day by day but finding a innovate design is quite challenging. However, ZTE has released its new Nubia Music 2 device. As the name suggests, the phone is designed for music enthusiasts who want fabulous audio output. Like its predecessor, Nubia Music, the new generation provides harmony between entry-level specs and a fresh breath of music. At first glance, the phone seems to lack basic features.
Yet, the design gives a distinctive hint of something special, which is usually missing in budget smartphones. Unlike other phones, ZTE unveiled this lineup only to showcase its auditory capabilities. In general, you might receive a single speaker or a stereo speaker setup on a regular phone. It’s a completely different story for Nubia Music 2, as it has a triple speaker configuration and 3.5 mm jack support. But is it worth purchasing? Let’s find out from the following review!
Table of Contents
ZTE Nubia Music 2 Smartphone Review
Highlights
- The device attains a regular 6.7-inch IPS LCD panel with a 120Hz refresh rate and average brightness.
- The Android 14 software layer offers excellent customization options to modify the user interface appearance.
- Regarding hardware, the phone features a Unisoc T7200 chipset, offering adequate performance.
- A 50MP lens is the primary camera module, while the front display features a 5MP selfie lens.
- A massive 5000mAh battery setup provides remarkable screen time and offers 10W wired charging.
Design and Display
From the design perspective, the ZTE Nubia Music 2 smartphone offers a stunning layout on the back panel. You will also notice a dual-camera setup with a large speaker covering almost 20% of the back panel. The overall design gives a refreshing vibe. At the same time, the company ensures standard build quality. Nevertheless, the phone lacks basic IP certification, Gorilla Glass, and other protection perks. Despite this, it’s good to see that the company at least added a side-mounted fingerprint scanner.
Through this, users can improve their phone’s privacy, while the biometric sensors work efficiently and quickly. On the other hand, the Nubia Music 2 has a 6.7-inch IPS LCD panel that effortlessly renders a decent viewing experience. In terms of refresh rate, the 120Hz panel will provide smooth UI navigation while handling touch response with ease. However, the screen resolution only goes up to 720p, making content consumption a bit boring for users.
Memory and Internal
The weak point of the ZTE Nubia Music 2 is its performance, as it comes with a relatively basic Unisoc T7200 chipset. It’s a 12nm architecture-based chip combined with a low-performing octa-core processor. Usually, it depends on the clocking speed of the octa-core processor and whether the phone can hassle-freely support multitasking or not. In the Nubia Music 2, the processor can reach speeds of up to 2×1.6GHz.
The processing speed isn’t enough for gaming. However, users won’t face trouble using the phone for normal tasks. Besides this, it will support multitasking with long-lasting battery life. At the same time, you will find the Android 14 operating system with custom interface support. Typically, ZTE provides an almost bloatware-free interface, which is the case for this phone as well.
There are some pre-installed system apps that you can’t uninstall or disable. Despite this, the company didn’t hesitate to grant a wide range of customization perks, such as diverse wallpaper options, unique AI features, and many more. If you want additional storage, you can use the shared SIM slot to expand the space. The phone comes with 128GB of eMMC 5.1 storage, accompanied by 4GB of RAM.
Camera
Finding a decent camera setup at the entry level is quite challenging. Even if you find a suitable camera module, getting the desired results won’t be possible due to software and hardware limitations. The same thing happens with the ZTE Nubia Music 2 smartphone. Irrespective of lighting conditions, you can’t capture images with fine details.
Indeed, the phone features a 50MP primary camera and an additional auxiliary lens to compensate for its shortcomings. However, the results don’t lie—you will notice noise in low-light conditions, though daylight picture quality is decent. Hopefully, the native camera app brings various features so that you can modify the photos according to your needs.
On the other hand, the phone can effortlessly render up to 1080p resolution video recording. As for the selfie sensors, you will find a regular 5MP lens, which can produce somewhat decent photos. However, the images lack fine details, accurate color tones, and proper light capturing. Moreover, light flare is also noticeable in night mode and offers 720p resolution. Long story short, the camera department of Nubia Music 2 is below average.
Battery and Others
In today’s day and age, if the phone has decent screen time, then it’s a good deal. The Nubia Music 2 comes with a standard 5000mAh battery. Usually, this battery can support normal activities for more than 6+ hours. Besides this, the phone renders up to 5 hours for media consumption. As far as charging speed is concerned, the device grants a mediocre 10W wired charger inside the box.
The core functionality of this phone is undoubtedly music, as users will receive a 2.1-channel audio system. Through this, the audio quality will be boosted to a certain extent, while the phone also introduces a dedicated 3.5 mm jack port. In terms of the price point, the device would roughly cost $173 (Rs 14,999 in India) approx. For music lovers, the Nubia Music 2 is a worthwhile purchase.
ZTE Nubia Music 2 Pros and Cons

ZTE Nubia Music 2 Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the ZTE Nubia Music 2 smartphone.
| Specifications | ZTE Nubia Music 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.95 x 0.34 inches |
| Weight | 200g approx |
| Size | 6.7 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 20:9 ratio ~264 PPI density |
| Protection/Others | LED notification lights (on the back) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T7200 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF Auxiliary lens LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint; unspecified sensors |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Yellow/Blue/Red, White |
| Expected Price | $173 (Rs 14,999 in India) approx |
Conclusion
The ZTE Nubia Music 2 isn’t your standard smartphone since the company intentionally focuses on sound quality. To prioritize audio quality, the company has compromised on almost everything, including performance, battery life, charging, display, and camera results. However, on the flip side, the phone carves a unique color shade for this competitive smartphone market.
Besides this, there’s no denying that the audio output is excellent since it includes DTS:X Ultra technology to bring an immersive sound experience. With this, you will receive better audio results compared to a regular smartphone. Overall, it’s a unique phone, but it might not be everyone’s cup of tea. We only recommend purchasing this phone if the offering aligns with your requirements. If not, consider checking out a regular phone over this musical maestro. If you’re looking for a smartphone in a similar price range but with better overall specs, consider the Xiaomi Redmi Note 13 5G. It features stunning specs and it delivers a premium experience with modern features like 5G connectivity.







