ZTE Nubia Flip 2 Smartphone Review – ZTE is a late bloomer in the foldable smartphone segment, and it’s only been a couple of years since the company started releasing its flip phones. The company began its year with a new ZTE Nubia Flip 2, which is the upgraded version of the Nubia Flip (first-gen) phone. From design and display to performance, the company ensures adding more value. However, the predecessor failed to establish a solid foundation, while the aim to produce an affordable foldable smartphone continues with the second generation.
The Nubia Flip 2 was unveiled in mid-January 2025 in Japan. At first glance, the hardware is slightly older, and the user interface is based on the previous Android version, which can be considered a big downside for this phone. Yet, the phone boasts a sleek design with AI-enhanced features to fulfill functional needs, or is it all just hype? There are lots of things to unpack, so let’s dive into the following review to find out whether it’s worth buying!
Table of Contents
ZTE Nubia Flip 2 Smartphone Review
Highlights
- A 6.9-inch foldable OLED screen with FHD+ resolution and 120Hz refresh rate gives a smooth user experience.
- As for the software layering, the device introduces the Android 14-based custom skin with a unique layout and distinct features.
- Users can rely on the Mediatek Dimensity 7300X chipset to further boost the overall performance.
- The model presents a 50MP dual camera and a 32MP selfie camera setup to deliver decent photography and videography.
- Lastly, it’s equipped with a 4300 mAh battery that can be recharged through a 33W wired charger.
Design and Display
The ZTE Nubia Flip 2 brings a balance of innovation and stunning design with color options such as Black, White, and Blue. Among them, the blue variant stands out the most as it brings a unique appearance to the back panel. The plain texture gives a premium appearance to the phone while maintaining its aesthetic appeal. Alongside this, the back panel houses a 3-inch OLED cover display with full functionality. Through this, you can access apps, notifications, and other interactable features.
The side panel and hinge have an aluminum alloy frame, which makes folding easier for the users. At the same time, the company also reduced the overall weight and brought the splash-resistant rating, which is fairly decent as a budget foldable phone. But the built quality can’t be considered sturdy as the phone lacks proper IP rating and necessary certifications. Whereas, the biometric scanner is present on top of the power button.
Aside from this, the foldable 6.9-inch OLED panel provides FHD+ resolution, which provides stunning visuals for everyday usage. Furthermore, the users can rely on the 120Hz refresh rate for advanced touch response and smooth navigation in the custom interface. In terms of the viewing experience, the thin bezel display with a small punch-hole selfie camera won’t disturb you during content consumption. Yet, the average brightness level may raise concerns for many users.
Memory and Internal
The performance capabilities are compromised to make the ZTE Nubia Flip 2 a bit more affordable, which is noticeable in the hardware section. The handset is powered by the Dimensity 7300X chipset. The chip is based on a 4nm architecture, which ensures that the users get smooth performance. The octa-core processor can push the processing speed limits up to 4×2.5 GHz cloaking speed. That said, the phone will provide enough performance for daily activities. But it might struggle with performance throttling and overclocking.
Anyway, the device supports 5G connectivity, which ensures that you enjoy superfast internet seamlessly. Moreover, the Android 14-based custom interface brings a lot of customization attributes. Through them, the users can modify the interface according to their liking. Plus, the gaming performance is above average, and playing high-end games at a lower resolution is possible with this smartphone.
Typically, the advanced refresh rate ensures smooth gameplay, while you can tweak other functions like refresh rate, brightness, and more. Despite this, the smartphone makers didn’t disclose information about the system update. Now, if you are concerned about the storage, the device is available from 128GB, 256GB, to 512GB space, and the RAM ranges from 6GB, 8GB, to 12GB configuration. With this, the users can pick the desired storage and RAM combination with ease.
Camera
The camera department is something worth noting about the ZTE Nubia Flip 2, it equips a 50MP primary and 2MP depth sensor. Although it might look average from the outside, the images come out beautiful regardless of lighting conditions. In general, the phone will assist users to capture photos without losing clarity and provide detailed photos. In addition to that, there are a variety of camera modes that you can explore.
The native camera app includes features like HDR, portrait, night mode, and so on. However, the image quality didn’t stay consistent across the different modes. The biggest downside of this ZTE Nubia Flip 2 would be the lowlight image photography. The culprit behind this is none other than the noise and grain, while the camera struggles to capture accurate light and details. Still, the camera software can provide reasonably good pictures.
On the other hand, the front display packs a 32MP selfie camera that can capture impressive photos using the camera modes. The image quality is pretty much what you expect from a mid-range phone. But when it comes to video recording, the phone can reach up to 4K resolution with the primary sensor. Sadly, the selfie camera can record high-resolution video without proper stabilization support.
Battery and Others
Under the hood, the ZTE Nubia Flip 2 attains a 4300 mAh battery configuration that offers up to five hours’ worth of screen time. In general, screen time can extend for the whole day if you are using the phone at a moderate level. At the same time, it can be refueled with a 33W wired charger, which only needs an hour to refill the battery percentages. Whether you are a content creator, gamer, or normal user, the device will render enough battery life to support your daily activities.
On the other hand, the device attains top-tier sensors, including Bluetooth, Wi-Fi, NFC, stereo speakers, and many more. Apart from this, there aren’t any exclusive features that are worth noting. The phone’s starting variant will cost around $427 (Rs 36,990 in India) approx, which is a considerably budget-friendly option for a flip phone.
ZTE Nubia Flip 2 Pros and Cons

ZTE Nubia Flip 2 Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the ZTE Nubia Flip 2 smartphone.
| Specifications | ZTE Nubia Flip 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 76 x 7.5 mm Folded: 87 x 76 x 15.8 mm |
| Weight | 191 g |
| Size | Unfolded: 6.9 inches Folded: 3 inches |
| Display | Unfolded: Foldable OLED 1B colors 120Hz 21:9 ratio ~439 PPI density Folded: OLED |
| Protection/Others | Splash resistant |
| Resolution | Unfolded: 1188 x 2790 pixels Folded: 422 x 682 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7300X |
| CPU | Octa-core 4×2.5 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB, 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) Ring LED flash, HDR, panorama Max – 4K |
| Selfie | 32 MP (wide) |
| Loudspeaker | Yes (Stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 4300 mAh 33W wired, PD3.0, PPS, QC4+ |
| Colors | Black, White, Blue |
| Expected Price | $427 (Rs 36,990 in India) approx |
Conclusion
After going through each aspect, the ZTE Nubia Flip 2 has undoubtedly improved compared to the first-generation Nubia Flip. Besides this, it’s one of the cheapest flip phones of this year so far. It has a lightweight build, a slightly bigger cover display, a new software interface, Ring LED flash, a better selfie camera, and the latest sensors. Usually, a typical foldable phone costs twice as much as a flagship phone while offering a mediocre set of specs.
But there’s no need to worry since the price point of Nubia Flip 2 is pretty reasonable, while it may not have flagship-level features or specs. But still, the company can provide a blend of everything so that normal users can enjoy using this phone. If you want an overall great deal in the flip phone segment, then it’s worth waiting for this phone’s international release. In the meantime, you can also check out the Motorola Razr 50 Ultra if you want better specs, higher storage, and other interesting features at a high price.







