ZTE Blade V70 Design Specifications
The ZTE Blade V70 Design phone was launched in November 2024 also known as the ZTE Nubia V70 Design. The smartphone is especially for low-budget buyers who want a phone only for calling and normal social media use. The smartphone runs on Android 14 OS and is powered by a 12nm Unisoc T606 chipset. The ZTE blade V70 Design equips a 6.7-inch IPS LCD panel with 120Hz refresh rate support.
As for the RAM and storage, the smartphone offers single 4GB RAM with 256GB internal storage variants. The phone also has a 50MP dual rear camera and a 16MP selfie camera for photography. You can choose this phone in Stone gray, Rose pink, Citrus orange, or Jade green color options. In terms of battery life, the phone has a 5000 mAh battery with 22.5W wired charging support. Also, the phone has a side-mounted fingerprint scanner and costs around $94 (Rs 7,999 in India) approx.
| Specifications | ZTE Blade V70 Design |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | November 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.53 x 3.04 x 0.32 inches |
| Weight | 206 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 20:9 ratio ~264 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 22.5W wired |
| Colors | Stone gray, Rose pink, Citrus orange, Jade green |
| Expected Price | $94 (Rs 7,999 in India) approx |
ZTE Blade V70 Design Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Blade V70 Design smartphone.
Pros
- Huge 5000 mAh battery capacity.
- Comes with 22.5W wired charging support.
- An audio jack and NFC support.
- IPS LCD with 120Hz refresh rate.
- A side-mounted fingerprint scanner.
- Comes with Android 14 OS support.
Cons
- Low camera setup.
- No 4K video recording or gyro-EIS support.
- Without any gorilla glass protection.
- Available in single RAM and storage support.
- Low 720p resolution display.
- Default nits brightness rating.
- Without reverse charging support.
- No AMOLED display support.
- Not for gaming or multitasking.
- Without 5G network support.







