ZTE Axon 60 Specifications
In May 2024, the ZTE company launched its new Axon 60 series. The company unveiled Axon 60, Axon 60 Lite, and Axon 60 Ultra smartphones in this series. Let’s talk about its base variant Axon 60 also known as ZTE Blade V60. The ZTE Axon 60 smartphone comes with 4G network support at $215 (Rs 17,990 in India) approx. The ZTE Axon 60 smartphone offers 6GB RAM with 256GB storage and it is available in Gold, Black, and Purple color variants.
Also, the smartphone has a side-mounted fingerprint scanner and equips a 5000 mAh battery that supports 22.5W wired Charging. In terms of the screen, the Axon 60 equips a 6.72-inch IPS LCD panel with HD+ resolution and a 32MP selfie lens. The smartphone runs on Android 13 OS and also offers a triple camera setup including a 50MP primary lens. As for video recording, the phone can record only 1080p videos without any video stabilization.
| Specifications | ZTE Axon 60 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.55 x 3.04 x 0.32 inches |
| Weight | N/A |
| Size | 6.72 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~392 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 12nm – Unisoc Tiger T616 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | Unspecified |
| RAM | 6GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | 5000 mAh 22.5W wired |
| Colors | Gold, Black, Purple |
| Expected Price | $215 (Rs 17,990 in India) approx |
ZTE Axon 60 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the ZTE Axon 60 smartphone.
Pros
- A side-mounted fingerprint scanner.
- NFC-enabled smartphone.
- Huge battery capacity with 22.5W wired charging.
- An audio jack is present.
Cons
- An optical zoom and ultrawide camera are missing.
- Gyro-EIS support is missing.
- Available in single RAM and storage variants.
- Without custom UI.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Not for gaming or multitasking.
- The latest Android 14 OS support is missing.
- No 4K video recording support.
- Without 5G support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- A micro SD card slot is missing.







