Xiaomi Watch S4 Sport Specifications
Xiaomi Watch S4 Sport was released in July 2024 with attractive looks and features. The watch comes with a price tag of $274 (Rs 22,990 in India) approx. As for the display, you will receive a 1.43-inch AMOLED display panel with 2200 nits peak brightness. Also, the smartwatch is protected by Sapphire crystal glass and has 5ATM water resistance.
The smartwatch weighs around 49 grams and it is available in Titanium color variants. As for battery backup, the Watch S4 Sport offers a Li-Po 586 mAh battery without any wireless or fast charging support. The smartwatch runs on HyperOS support and offers 32GB internal storage. Not to forget, the smartwatch has 4G network support.
| Specifications | Xiaomi Watch S4 Sport |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.85 x 1.85 x 0.50 inches |
| Weight | 49 g |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED 2200 nits brightness ~326 PPI density |
| Protection/Others | Sapphire crystal glass Waterproof (5ATM) 40m swim-proof/diving (EN13319) |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | HyperOS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | N/A |
| Internal | 32GB |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (NFC car key support) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 Depth gauge NFC car key support: Xiaomi SU7 and Lotus cars |
| Battery | Li-Po 586 mAh |
| Colors | Titanium |
| Expected Price | $274 (Rs 22,990 in India) approx |
Xiaomi Watch S4 Sport Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Watch S4 Sport smartwatch.
Pros
- 4G and eSIM connectivity support.
- The AMOLED display is present with 2200 nits brightness.
- NFC-enabled smartwatch.
- Decent battery capacity support.
- 5ATM water-resistant support.
- Sapphire crystal glass protection.
- Comes with HyperOS support.
Cons
- Pricing is on the higher end.
- No information about the CPU.
- Without WI-Fi support.
- Custom UI support is missing.
- No wireless or fast charging support.







