Xiaomi Watch S4 41mm Specifications
The Xiaomi Watch S4 41mm is a sleek and lightweight smartwatch, which was released in June 2025. With a compact 41.2 x 41.2 x 9.5 mm stainless steel bezel and frame and a featherlight 32g build, this watch brings an amazing look with four different color variants. You can choose the best one that suits your needs. At the same time, the 1.32-inch AMOLED display shines with 1500 nits (HBM) and a dazzling 2200 nits peak brightness. On first impression, it ensures excellent visibility even in direct sunlight. Following this, the 466 x 466-pixel resolution display showcases sharp visuals, while the screen is protected by scratch- and drop-proof glass. If that’s not enough, the watch also has 5ATM waterproof, which makes it suitable for swimming and outdoor activities.
The software department is handled through HyperOS 2 OS, which is quite surprising. But the Xiaomi Watch S4’s excellence doesn’t end here. It offers advanced health sensors, like an accelerometer, gyroscope, heart rate monitor, SpO2 tracker, skin thermometer, barometer, and compass. But the shortcomings are visible in the screen time, as you are only getting a 320 mAh battery. Despite this, it supports Bluetooth 5.4 for seamless connectivity and includes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, and QZSS for precise location tracking. But, you won’t find any Wi-FI connectivity either, while the NFC is there. In terms of price point, this smartwatch is priced at $139 (Rs. 11,999 in India), which is a bit slightly overpriced according to the overall features.
| Specifications | Xiaomi Watch S4 41mm |
| Network | No |
| Announced | June 2025 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.62 x 1.62 x 0.37 inches |
| Weight | 32 g |
| Size | 1.32 inches |
| Display | AMOLED 2200 nits (peak) ~320 ppi density |
| Protection | Scratch/drop-proof glass Waterproof (5ATM) |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | HyperOS 2 |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| GPU | No |
| Card slot | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |
| Battery | Li-Po 320 mAh |
| Colors | Black, Green, White, Gold |
| Expected Price | $139 (Rs. 11,999 in India) Approx. |
Xiaomi Watch S4 41mm Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Watch S4 41mm smartwatch.
Pros
- Lightweight and compact design.
- AMOLED display with up to 2200 nits peak brightness.
- Scratch and drop-proof glass for durability.
- 5ATM waterproof rating support.
- Runs on HyperOS 2 for smooth performance.
- Accurate multi-system GPS.
- Bluetooth 5.4 for stable and fast connectivity.
- Includes various health sensors.
Cons
- No cellular or WIFI connectivity.
- Lacks third-party app support.
- Comes with average Battery life.
- No fall detection or emergency SOS feature.
- NFC is market-dependent.







