Xiaomi Redmi Watch 5 Active Specifications
The Xiaomi Redmi Watch 5 Active smartwatch, launched in August 2024, is priced at $33 (Rs 2,799 in India) approx. This smartwatch features a 2-inch IPS LCD that offers a brightness of up to 500 nits, ensuring clear visibility even in bright outdoor conditions. Additionally, the watch is IPX8 water-resistant, providing better protection against water, and making it suitable for various activities, including swimming.
The Redmi Watch 5 Active runs on the HyperOS operating system, which offers a smooth and responsive user experience. It is powered by a 470 mAh battery, ensuring long-lasting performance on a single charge, while there’s no fast or wireless charging support. The smartwatch is available in two stylish color options: Midnight Black and Matte Silver, allowing users to choose the best style.
| Specifications | Xiaomi Redmi Watch 5 Active |
| Network | No |
| Announced | August 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.93 x 1.59 x 0.45 inches |
| Weight | 42.2 g |
| Size | 2.0 inches |
| Display | IPS LCD 500 nits brightness ~250 PPI density |
| Protection/Others | IPX8 water resistant |
| Resolution | 320 x 385 pixels |
| OS | HyperOS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | N/A |
| Internal | N/A |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Battery | 470 mAh |
| Colors | Midnight Black, Matte Silver |
| Expected Price | $33 (Rs 2,799 in India) approx |
Xiaomi Redmi Watch 5 Active Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Redmi Watch 5 Active smartwatch.
Pros
- Bluetooth connectivity is available.
- An impressive IPS LCD panel.
- Comes with HyperOS support.
- Heart rate and SpO2 are available.
- Comes with an IPX8 water resistance.
- Decent battery capacity.
Cons
- Without any screen protection.
- No information about the CPU.
- Without NFC support.
- No SIM connectivity.
- No Blood pressure, ECG, or skin temperature monitor.
- No wifi support.
- Without fast or wireless charging support.







